Izstāde "Latvijas brūnajai - 100" Bērzaunes pagasta bibliotēkā Sauleskalnā

Ziņa publicēta 08.06.2023
Bērzaunes pagasta bibliotēkā Sauleskalnā ir apskatāma izstāde "Latvijas brūnajai - 100". Izstāde ir tapusi Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā. "Brūnajai govij ir ļoti lielas, brūnas, mazliet skumjas, bet gudras acis ar garām, skaistām skropstām" (D. Kairiša) - arī šādi var raksturot LB šķirni. Izstāde ir par Latvijas brūno govju šķirni 100 gados – no šķirnes izkopšanas sākuma līdz mūsdienām.

Madonas novads skaistās ainavas, bet grūti apstrādājamas zemes dēļ ir piemērotāks lopkopībai un tas kļuva par brūno govju šķirnes veidošanās centru. Šīs šķirnes pamatā ir vietējas gotiņas, kas laiku pa laikam sajaucās ar ārzemju šķirņu augstdzimušām pārstāvēm. Mērķtiecīga šķirnes veidošana Madonas pusē sākas 1904. gadā, kad plaši tika dibinātas lopkopības biedrības. Kā šķirne "Latvijas brūnā" apstiprināta 1922. gadā. Šodien ganāmpulkos ir ļoti reti ieraugāma kāda brūnaļa, šķirne ir nevis vairs jāsaglabā, bet jāglābj no izzušanas.
Pēc statistikas datiem 1930. gadu vidū Madonas apriņķis esot bijis:

• 1. vietā piensaimniecībā Latvijā
  • 1. vietā pienotavu skaita ziņā Latvijā
  • 1/6 no Latvijā saražotā sviesta tapa Madonas pusē.
Laipni gaidīti bibliotēkā!

Iveta Larionova,