Ar plānu “ReArm Europe / Gatavība 2030” ir paredzēts stiprināt Eiropas mēroga aizsardzības spējas, izmantojot jaunas finanšu iespējas, savukārt Baltajā grāmatā ir izklāstīta jauna pieeja aizsardzībai un apzinātas investīciju vajadzības.
Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena teica: “Laikmets, ko raksturoja “miera dividendes”, jau sen ir pagājis. Drošības arhitektūru, uz kuru mēs paļāvāmies, vairs nevar uzskatīt par pašsaprotamu. Eiropa ir gatava rīkoties. Mums jāveic investīcijas aizsardzībā, jāstiprina mūsu spējas un jāīsteno proaktīva pieeja drošībai. Mēs rīkojamies izlēmīgi, proti, nākam klajā ar ceļvedi “Gatavība 2030”, kurā ir paredzēti lielāki aizsardzības izdevumi un ievērojamas investīcijas Eiropas aizsardzības industrijas spējās. Mums jāpērk vairāk Eiropas preču. Jo tas nozīmē Eiropas aizsardzības tehnoloģiskās un industriālās bāzes stiprināšanu. Un inovācijas stimulēšanu. Un tas savukārt nozīmē, ka tiek izveidots ES mēroga tirgus aizsardzības ekipējuma jomā.”
Šo pasākumu mērķis ir reaģēt gan uz īstermiņa nepieciešamību steidzami atbalstīt Ukrainu, gan uz skaudro ilgtermiņa vajadzību pastiprināt Eiropas drošību un aizsardzību.
Kā Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena paziņoja politiskajās pamatnostādnēs, pēdējos gados ir atklājies, ka Eiropas militārajās spējās ir hroniski ieguldīts pārāk maz līdzekļu un ka izdevumi nav bijuši efektīvi. Lai izstrādātu jauno pieeju un apzinātu investīciju vajadzības Eiropā, Komisija un Augstā pārstāve ir nākušas klajā ar Balto grāmatu par Eiropas aizsardzību – Gatavība 2030.
Baltajā grāmatā ir izklāstīti risinājumi, kā novērst trūkumus kritiskajās spējās un veidot spēcīgu aizsardzības industriālo bāzi. Tajā ir ierosināti veidi, kā dalībvalstis var veikt vērienīgas investīcijas aizsardzībā, iepirkt aizsardzības sistēmas un ilgtermiņā palielināt Eiropas aizsardzības industrijas gatavību. Tas ir ļoti būtiski Eiropas drošībai. Eiropai jāveic investīcijas kontinenta drošībā un aizsardzībā, vienlaikus turpinot atbalstīt Ukrainu, lai tā varētu aizstāvēties pret Krievijas agresiju. Lai efektīvi pievērstos šiem izaicinājumiem, Baltajā grāmatā ir izklāstīti šādi vairāki svarīgi darbības virzieni:
Kā paziņoja Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena, plāns “ReArm Europe / Gatavība 2030” paver iespēju veikt izdevumus vairāk nekā 800 miljardu eiro apmērā, kas strukturēti šādos turpmāk izklāstītajos pīlāros.
Komisija atbilstoši ES fiskālajiem noteikumiem ir aicinājusi dalībvalstis aktivizēt Stabilitātes un izaugsmes paktā paredzēto valsts izņēmuma klauzulu, kas dalībvalstīm pavērs papildu budžeta iespējas, lai tās varētu palielināt savus aizsardzības izdevumus.
Fiskālās stabilitātes ievērošanas nolūkā atkāpes no neto izdevumu virzības:
Komisija, ņemot vērā pašreizējos ārkārtas apstākļos un izmantojot savu iedibināto vienoto finansēšanas pieeju, kapitāla tirgos piesaistīs līdz 150 miljardiem eiro, lai palīdzētu ES dalībvalstīm strauji un ievērojamā apmērā palielināt ieguldījumus Eiropas aizsardzības spējās. Šie līdzekļi pēc pieprasījuma tiks izmaksāti ieinteresētajām dalībvalstīm, balstoties uz valsts plāniem.
Līdzekļi tiks izmaksāti kā cenas ziņā konkurētspējīgi un pievilcīgi strukturēti ilgtermiņa aizdevumi, kas saņēmējām dalībvalstīm būs jāatmaksā. Aizdevumi tiks garantēti no ES budžeta “manevrēšanas telpas”. Instruments SAFE ļaus dalībvalstīm nekavējoties un ievērojamā apmērā palielināt savas investīcijas aizsardzības jomā, rīkojot kopīgu iepirkumu no Eiropas aizsardzības industrijas un koncentrējoties uz prioritārajām spējām. Tas palīdzēs nodrošināt sadarbspēju un paredzamību un samazināt izmaksas par labu spēcīgai Eiropas aizsardzības industriālajai bāzei. Ukraina un EBTA/EEZ valstis varēs piedalīties kopīgajos iepirkumos, un būs iespējams iegādāties aprīkojumu no šo valstu aizsardzības industrijas.
Saskaņā ar instrumentu SAFE arī valstis, kas pievienojas Eiropas Savienībai, kandidātvalstis, potenciālās kandidātvalstis un valstis, kuras parakstījušas drošības un aizsardzības partnerības ar ES, varēs piedalīties kopīgajos iepirkumos un tādējādi palīdzēt palielināt kopējo pieprasījumu. Minētās valstis var arī risināt sarunas par specifiskiem, savstarpēji izdevīgiem nolīgumiem par savas aizsardzības industrijas līdzdalību šādos iepirkumos.
Plāna “ReArm Europe / Gatavība 2030” pamatā ir arī tas, ka Eiropas Investīciju bankas grupa paplašina savu aizdevumu operāciju tvērumu, aptverot arī projektus aizsardzības un drošības jomā un vienlaikus nodrošinot savu finansēšanas spēju. Papildus tam, ka tiks mobilizēts būtisks finansējums, šāda rīcība būs pozitīvs signāls tirgiem.
Visbeidzot, ar publiskajām investīcijām vien nepietiks, lai apmierinātu aizsardzības industrijas vajadzības pēc ieguldījumiem, gan jaunuzņēmumiem, gan lieliem, tradicionāliem uzņēmumiem. Tādēļ pateicoties Komisijas šodien pieņemtajai uzkrājumu un investīciju savienības stratēģijai, tiem, kuri savus privātos uzkrājumus vēlas ieguldīt kritiski svarīgās ekonomikas nozarēs (piemēram, aizsardzībā), būs vieglāk piesaistīt šos uzkrājumus efektīvākiem kapitāla tirgiem un novirzīt tos uz šādām nozarēm.
Baltā grāmata par Eiropas aizsardzību – Gatavība 2030
Paziņojums par palielināto aizsardzības izdevumu segšanu
Regula, ar ko izveido instrumentu rīcībai Eiropas drošības jomā (SAFE)
Jautājumi un atbildes par Balto grāmatu par Eiropas aizsardzību – Gatavība 2030
Jautājumi un atbildes par plānu “ReArm Europe / Gatavība 2030”
Faktu lapa par Balto grāmatu par Eiropas aizsardzību – Gatavība 2030
Faktu lapa par plānu “ReArm Europe / Gatavība 2030”
Audiovizuālais materiāls
Avots: Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā