Eiropas Savienībā ir viena no pasaulē visvairāk dzimumlīdztiesīgajām sabiedrībām, kas nosaka globālo etalonu. Ceļveža pamatā ir ievērojamais progress, kas panākts saskaņā ar Dzimumu līdztiesības stratēģiju 2020.–2025. gadam. Pēdējo piecu gadu laikā ES ir panākusi vēsturisku progresu attiecībā uz noteikumiem par darba samaksas pārredzamību, darba un privātās dzīves līdzsvaru vienlīdzīgiem aprūpes pienākumiem, dzimumu līdzsvaru uzņēmumu valdēs un vardarbības pret sievietēm apkarošanu.
Ar ceļvedi Komisija no jauna apstiprina un pastiprina savu apņemšanos nodrošināt pilnvērtīgas iespējas sievietēm un meitenēm un pilnībā īstenot dzimumlīdztiesīgu sabiedrību visā Eiropā un pasaulē. Ceļvedī sniegti norādījumi par turpmākajiem pasākumiem nākamajā dzimumu līdztiesības stratēģijā.
Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leienasacīja: “Nav iemesla, kāpēc sievietei būtu jāsaņem mazāks atalgojums nekā vīrietim. Un kāpēc viņai vajadzētu būt zemākiem veselības standartiem vai saskarties ar vardarbību sava dzimuma dēļ. Zināms, ka sabiedrība, kurā ir vienlīdzīga attieksme pret sievietēm un vīriešiem, ir labāka, taisnīgāka un veiksmīgāka. Tāpēc izmantosim visu, gan vīriešu, gan sieviešu plašo talantu un prasmju krātuvi. Šodien publicētais ceļvedis apliecina mūsu stingro apņemšanos turpināt veidot Eiropas Savienību, kurā valda dzimumu līdztiesība un sieviešu tiesības.”
Orientieris sieviešu tiesību jomā
Lai gan ES ir pieņēmusi vairākas izšķirošas iniciatīvas saskaņā ar Dzimumu līdztiesības stratēģiju 2020.–2025. gadam, progress dzimumu līdztiesības jomā joprojām ir lēns un nevienlīdzīgs starp jomām un dalībvalstīm, kā uzsvērts 2025. gada ziņojumā par dzimumu līdztiesību. Katra trešā sieviete Eiropas Savienībā ir pieredzējusi fizisku un/vai seksuālu vardarbību. Nodarbinātības un darba samaksas atšķirības Eiropas Savienībā samazinās lēni, un joprojām pastāv vardarbība pret sievietēm, diskriminējošas normas un stereotipi. Sievietes ir pārāk plaši pārstāvētas zemu atalgotos amatos un nepietiekami pārstāvētas amatos, kas saistīti ar lēmumu pieņemšanu.
Ceļveža mērķis ir izskaust strukturālas diskriminējošas normas sabiedrībā, lai pievērstos šādiem aspektiem:
Komisija aicina Eiropas Parlamentu, Padomi, dalībvalstis un citas iestādes un ieinteresētās personas pievienoties ceļvedim un savas kompetences ietvaros ierosināt darbības, lai šo ES mēroga apņemšanos attiecībā uz sieviešu tiesībām pārvērstu realitātē.
Konteksts
Sieviešu un vīriešu līdztiesība ir pamattiesības un pamatvērtība, kas nostiprinātas ES tiesību aktos kopš 1957. gada Romas līguma. Ar ceļveža pieņemšanu šodien tiek atzīmēta 30.gadadiena Pekinas deklarācijai un rīcības platformai, kurā 189 valstis, tostarp visas ES dalībvalstis, apņēmās veicināt pilnvērtīgu iespēju nodrošināšanu sievietēm un panākt dzimumu līdztiesību pasaulē.
Šī vērtība ir nostiprināta priekšsēdētājas Urzulas fon der Leienas politikas pamatnostādnēs, kurās pausta apņemšanās izstrādāt jaunu dzimumu līdztiesības stratēģiju “sieviešu tiesību stiprināšanai visās dzīves jomās – no cīņas pret vardarbību, kas saistīta ar dzimumu, līdz pat pilnvērtīgu iespēju nodrošināšanai sievietēm politikā un darba tirgū – gan visur Eiropas Savienībā, gan visās ES iestādēs”.
Šodien Komisija publicēja arī 2025. gada ziņojumu par dzimumu līdztiesību Eiropas Savienībā, kurā sniegts pārskats par progresu, kas panākts Dzimumu līdztiesības stratēģijas 2020.–2025. gadam īstenošanā. Lai gan ziņojumos ir norādīts uz būtisku progresu tiesību aktu izstrādē 2024. gadā, kad tika pieņemta pati pirmā direktīva par vardarbības pret sievietēm apkarošanu, apņemšanas saskaņā ar Pekinas deklarāciju vēl nav pilnībā izpildītas. Saskaņā ar Eiropas Dzimumu līdztiesības institūta (EIGE) 2024. gada dzimumu līdztiesības indeksu, kas atklāj pašreizējo stāvokli dzimumu līdztiesības jomā Eiropas Savienībā, ES 2024. gadā sasniedza 71 punktu no 100. Turklāt 2024. gada novembrī Eurostat, ES Pamattiesību aģentūra (FRA) un EIGE publicēja ar dzimumu saistītai vardarbībai veltītu ES apsekojumu, kas atklāja plaši izplatītu vardarbību pret sievietēm.
Komisija programmā “Pilsoņi, vienlīdzība, tiesības un vērtības” finansē projektus un organizācijas, kas veicina dzimumu līdztiesību un novērš ar dzimumu saistītu vardarbību. No 2025. gada 20. februāra Komisija izsludināja jaunu uzaicinājumu iesniegt priekšlikumus, lai finansētu projektus, kas novērsīs ar dzimumu saistītu vardarbību, aizsargās cietušās un izdzīvojušās un palīdzēs viņām un atbalstīs vietējo kopienu organizācijas, kas darbojas šajā jomā. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš ir 2025. gada 7. maijs.
Plašāka informācija
Sieviešu tiesību ceļvedis — dzimumlīdztiesīgas sabiedrības principi
Gada ziņojums par dzimumu līdztiesību
Dzimumu līdztiesības stratēģija 2020.–2025. gadam
Dzimumu līdztiesības stratēģijas uzraudzības portāls
Avots: Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā