Rītu iesākām ar vienojošu nodarbi – kopīgi stādījām vītolus – majestātiskos, bet sīkstos kokus. Ir tāds dienvidslāvu sakāmvārds „Mežā koks balsta koku, tautā cilvēks paļaujas uz cilvēku”. Koki tika stādīti, paļaujoties vienam uz otru, lai balstītu bibliotēku nozari un veicinātu mūsu vienotību Madonā, Vidzemē, Latvijā, Eiropas Savienībā.
Īpašs paldies Īpašumu uzturēšanas nodaļas labiekārtošanas darbu speciālistei Gitai Lutcei par sagādātajiem vītolu stādiem un padomiem koku stādīšanas procesā.
Jau trešo reizi simboliski tika atklāts „Europe Direct” projekta jaunais posms, atskatoties iepriekšējos projektu posmos paveiktajā, kā arī definējot jaunā projekta prioritātes un mērķus.
Madonas novada bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļas vadītāja Līga Fiļipova prezentēja aptaujas „Nobalso par vispopulārāko bērnu grāmatu” rezultātus, kur par viennozīmīgi populārāko grāmatu tika atzīta Alana Aleksandra Milna „Vinnijs Pūks”.
Daugavpils Universitātes profesore, filoloģijas doktore Maija Burima atklāja „Tematiskās un žanriskās aktualitātes jaunākajā latviešu literatūrā”, minot tās gan Eiropas, gan pasaules kontekstā. Profesore ieteica paļauties pašiem uz sevi, savu viedokli un savām izjūtām, lasot grāmatas, nevis vienmēr klausīties un uztvert par vienīgo patiesību to, ko teikuši literatūras kritiķi (vai jebkuru nozari pārstāvošie kritiķi), jo jebkurš viedoklis ir subjektīvs.
Kā uzsvēra M.Burima, grūti hronoloģiskās robežas, rast atskaites punktu un definēt jēdzienu „Jaunākā latviešu literatūra”, arī pasaulē pastāv dažādi viedokļi un dažādas pieejas, bet kā vieno no atskaites punktiem var ņemt milēnimu.
Kā tematiskās un žanriskās aktualitātes jaunākajā latviešu literatūrā, profesore minēja pagātnes, vēstures motīvu, identitātes šķautnes, latvietību, latviskumu, garīgo tematiku, reliģijas un ticības problemātiku, tehniskā progresa reāliju tēlojumu, dzīvnieku tēlu lietojuma pieaugumu, kultūrslāni, foto kā laikmeta reāliju, minimu kā literāro žanru un Eduardu Aivaru kā to aizsācēju latviešu literatūrā, ceļojuma piezīmju žanru, apliteratūru jeb mūsdienu literatūras aktualitātes blogā, piemēram, „Guntis Berelis vērtē”: raksti par literatūru”, rakstniekus tuvplānā jeb dokumentālos portretējumus un video par rakstniekiem un klausāmgrāmatas.
Bērnu literatūras nodaļā notika interaktīvā nodarbība „Bibliotēka agrāk un tagad”, kuras laikā bērni iejutās vēsturiskajās bibliotēkās - tikās ar pagātnes bibliotēku pārvaldītājiem – mūkiem, lasīja pie galdiem piesietas grāmatas, mēģināja rakstīt uz māla plāksnītēm un iesaistījās citās aktivitātēs.
Turpat – Bērnu literatūras nodaļā viesojās arī Pecolli skolnieks, burvju mākslinieks Krišjānis Kalings, kurš gan lielus, gan mazus priecēja ar priekšnesumu „Es neesmu burvis - es tikai mācos!”.
Bet Atvērto durvju dienu „Mēs – Eiropā” izskaņā notika izstādes „Madonas bibliotēka pasaules telpā” atklāšana konferenču zālē, kuras laikā bibliotēkas darbinieces lasīja vēsturiskus tekstus no dažādiem padomju laika izdevumiem, fonā tika projicētas prezentācijas par bibliotēkas vēsturi, un ne tikai. Tika saņemti apsveikumi no kolēģiem, sadarbības partneriem, bibliotēkas draugiem.
Madonas novada domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters Madonas novada biliotēkas darbiniecēm - Dinai Aleksandrovai, Līgai Fiļipovai un Sarmītei Radiņai pasniedza goda rakstus par nozīmīgu ieguldījumu bibliotēkas darbā.