Līdz ar strauju mobilo sakaru paplašināšanos, jo īpaši mobilo datu izmantošanu, savā valstī viesabonēšanas maksa bijis iemesls tam, ka
· 47 % aptaujāto nekad citā ES valstī nelieto mobilo internetu,
· tikai 1 no katriem 10 aptaujātajiem izmanto e-pastu tikpat bieži kā savā valstī,
· vairāk nekā ceturtdaļa lietotāju vienkārši atslēdz savu telefonu, ceļojot ES,
· miljoniem lietotāju tālruņa zvana vietā izvēlas sūtīt īsziņu.
Potenciālā tirgus visienesīgākā daļa – regulārie ceļotāji – biežāk nekā neregulārie ceļotāji atslēdz mobilajā tālrunī pieejamās datu viesabonēšanas iespējas. Komisijasprāt, tas ir tādēļ, ka regulārie ceļotāji ir labāk informēti par faktiskajām datu viesabonēšanas izmaksām Eiropā nekā cilvēki, kuri ceļo retāk.
Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietniece Nēlī Krusa sacīja: “Godīgi sakot, par šiem skaitļiem esmu ļoti nepatīkami pārsteigta. Tas liecina, ka mums jāpabeidz iesāktais un viesabonēšanas maksa ir jāatceļ. Patērētāji atturas no tālruņa lietošanas visradikālākajos veidos, un tas neko nedod arī uzņēmumiem.”
“Tā nav tikai cīņa starp atpūtniekiem un telesakaru uzņēmumiem. Miljoniem uzņēmumu viesabonēšanas maksu dēļ rodas papildu izmaksas, un ieņēmumus zaudē arī tādi uzņēmumi, kā, piemēram, lietotņu izstrādātāji. Vienotajā tirgū viesabonēšanai nav nekādas jēgas, no ekonomikas viedokļa tas ir neprāts.”
Eiropas lietotņu ekonomika strauji attīstās (IP/14/145), taču tādi šķēršļi kā viesabonēšanas maksas ievērojami bremzē šīs jaunās nozares attīstību. Īpaši negatīvi tas ietekmē tūrisma ceļvežu, fotogrāfiju un karšu lietotnes.
Tiesa, patērētāji mobilo tālruņu izmantošanu ierobežo ne tikai ārzemēs vien. Arī savā valstī 70 % lietotāju ierobežo zvanus uz citām ES valstīm izmaksu dēļ.
Tālruņa zvani ES
Komisijas uzdevumā veiktā aptauja liecina, ka 28 % no cilvēkiem, kuri ceļo ES, dodoties uz citu valsti, savu mobilo tālruni atslēdz. Tikai 8 % ceļotāju mobilo tālruni ārvalstīs izmanto tāpat, kā to darītu savā valstī. 3 no katriem 10 aptaujātajiem nekad neizmanto zvanīšanas pakalpojumus, ceļojot uz citu valsti.
Priekšroka īsziņām nevis tālruņa zvaniem
Nedaudz vairāk ir to cilvēku, kuri, dodoties uz citu valsti, sūta īsziņas, nevis zvana: 2 no katriem 10 aptaujātajiem, atrodoties ārzemēs, īsziņas sūta tikpat bieži kā atrodoties savā valstī. Aptauja liecina, ka ceturtā daļa ceļotāju, atrodoties citā ES valstī, nekad nesūta īsziņas.
Ārzemēs par mobilo internetu jāaizmirst
Vēl graujošāki ir rādītāji, kas atspoguļo mobilā interneta lietošanu ārvalstīs. Vairākums jeb 47 % aptaujāto nekad citā ES valstī neizmanto e-pastu un sociālos tīklus. Tikai 1 no katriem 10 aptaujātajiem e-pastu izmanto tikpat bieži kā savā valstī, un tikai 1 no katriem 20 sociālos tīklus izmanto tikpat bieži kā savā valstī.
Turklāt regulārie ceļotāji biežāk (33 %) nekā neregulārie ceļotāji (16 %) atslēdz mobilajā tālrunī pieejamās datu viesabonēšanas iespējas. Aptaujā noskaidrots, ka šī atšķirība ir tik ievērojama, jo regulārie ceļotāji ir labāk informēti par faktiskajām datu viesabonēšanas izmaksām Eiropā.
Vienlaikus spēkā esošie viesabonēšanas noteikumi apvienojumā ar zemākām cenām kopš 2008. gada ir snieguši pārsteidzošus rezultātus: datu viesabonēšanas lietojums visā ES ir palielinājies par 1500 %. Tā kā katrā valstī vispārējs mobilo datu pārraides pakalpojumu pieaugums, tas, ka daudzi lietotāji atturas no šo pakalpojumu izmantošanas, norāda uz satraucošu tendenci, proti, netiek izmantotas attīstības iespējas strauji augošajā lietotņu tirgū un šīs iespējas tiek liegtas mobilo sakaru operatoriem.
Izmaksu ziņā pieejami telesakaru pakalpojumi ES
Komisija ar tiesību akta priekšlikumu par Savienotu kontinentu (MEMO/13/779) aicina Eiropas Savienības likumdevējus Eiropas Parlamentu un Padomi pilnveidot vienoto tirgu gadījumos, kad tiek veikti tālruņa zvani vai pārlūkots internets. Mērķis ir apvienot reglamentējošos pienākumus ar tirgus stimuliem, kas mudinās mobilo sakaru operatorus paplašināt savus iekšzemes plānus/piedāvājumus tā, lai, vēlākais, no 2016. gada lietotāji, ceļojot Savienībā, savu telefonu un viedtālruni varētu izmantot pēc vietējiem tarifiem visā Savienībā (“viesabonēšana kā vietējā abonēšana”). Saskaņā ar 2012. gadā pieņemtajiem noteikumiem mobilo operatoru klientiem no 2014. gada jūlija būs tiesības ceļojumā, saglabājot savu SIM karti, atteikties no iekšzemes operatora un izvēlēties lētākus viesabonēšanas pakalpojumus, ko piedāvā apmeklētās valsts vietējais operators vai konkurējošs savas valsts viesabonēšanas pakalpojumu sniedzējs.
Mērķis ir izveidot īstenu Eiropas sakaru telpu, kas tiks panākts, pakāpeniski izlīdzinot atšķirības starp maksu par vietējiem, viesabonēšanas un ES teritorijā veiktiem zvaniem.
Nesenais cenu samazinājums
Pirms dažiem gadiem, pirms ES 2008. gadā noteica cenu ierobežojumus, viesabonēšanas problēma bija vēl nopietnāka. Kopš tā laika lietotāji ir pieredzējuši, ka
· mazumtirdzniecības cenas zvaniem un īsziņām ir samazinājušās par 80 %,
· datu viesabonēšana tagad kļuvusi līdz pat 91 % lētāka.
Francijā patērētājiem tagad paveras plašas iespējas izmantot viesabonēšanas maksas atcelšanas piedāvātās priekšrocības, un tas pierāda, ka uzņēmumi ir spējīgi piedāvāt telefonpakalpojumu plānus visā ES par vienu cenu.
Noderīgas saites
Saite, kur atspoguļoti iedzīvotāju paradumi viesabonēšanas jomā (konkrēti rezultāti pa valstīm)
Vairāk par Savienoto kontinentu
Atsauces tagi: #roaming #ConnectedContinent
Sekot Nēlī Krusai Tviterī
Kontakti E-pasts: comm-kroes@ec.europa.eu Tālr.: +32.229.57361 Tviteris: @RyanHeathEU |