FRA pētījums (http://fra.europa.eu/sites/default/files/fra-2014-vaw-survey-main-results_en.pdf) ir atbilde uz Eiropas Parlamenta un ES ministru Padomes vēlmi un centieniem izskaust vardarbību pret sievietēm ES. Pētījums apliecina, ka šī Latvijā ir ļoti aktuāla problēma: diemžēl dati uzrāda, ka starp sievietēm, kuras kopš 15 gadu vecuma ir pieredzējušas partneru fizisku un/vai seksuālu vardarbību, Latvijas rādītāji ir virs vidējā ES un ieņem stabilu vietu neglaimojošā TOP 3 - kopā ar Dāniju un Somiju.
Tomēr pēc 31. marta situācija Latvijā šajā jomā varētu būtiski mainīties, jo stāsies spēkā izmaiņas Civilprocesa likumā, to papildinot ar jaunu nodaļu par pagaidu aizsardzību pret varmāku. Kā ceturtdien, 6. martā, Eiropas Parlamenta Informācijas biroja Latvijā rīkotajā pasākumā vardarbībā cietušām sievietēm atzīmēja resursu centra sievietēm „Marta” pārstāve Nataļja Vilistere, likuma izmaiņas ir svētki – tā ir kā ilgi gaidīta dāvana, kas mainīs attieksmi pret vardarbības upuri kā tādu – uzsverot, ka nevis upurim ir jābēg no varmākas, bet gan varmākam jāatstāj upura mājvieta.
Kā tas darbosies, varēs redzēt tikai pēc likuma stāšanās spēkā. Jāņem vērā arī tas, ka tādā jūtīgā sfērā ikviens gadījums ir ļoti individuāls un prasīs atsevišķu iedziļināšanos no policijas puses. Taču Iveta Štrausa, Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Dienestu koordinācijas biroja priekšnieka vietniece, ir pārliecināta, ka policijas rokās šobrīd ir instruments, kas palīdzēs ātrāk un efektīvāk aizstāvēt sievieti un pasargāt no turpmākas vardarbības. Pēc vardarbības konstatēšanas fakta varmākam mājoklis jāpamet nekavējoties un viņam tajā būs liegts atgriezties, neatkarīgi no tā, mājoklis ir varmākas vai cietušā īpašums.
Par Eiropas Parlamenta Informācijas biroja Latvijā rīkotā pasākuma vadmotīvu bija izraudzīts šī gada Eiropas Parlamenta vēlēšanu sauklis „Nāc. Runā. Panāc.”, jo nereti vardarbības upurim vissvarīgākais ir atzīt sev un apkārtējiem pašu vardarbības faktu. Taču kad tas ir izdarīts, nepieciešams liels apkārtējo atbalsts, lai situācija tiktu mainīta uz labo pusi.
Pēc 31. marta - pēc likumdošanas izmaiņu stāšanās spēkā - cietušajiem būs daudz lielāks atbalsts no valsts institūciju puses un iespēja panākt taisnību tiks regulēta likumā noteiktā kārtībā.
Jāatgādina, ka Eiropas Parlaments 25. februārī pieņēma rezolūciju ar ieteikumiem Eiropas Komisijai par vardarbības pret sievietēm apkarošanu, prasot tai līdz šī gada beigām iesniegt akta priekšlikumu pasākumiem, lai veicinātu un atbalstītu dalībvalstu rīcību vardarbības pret sievietēm un meitenēm novēršanas jomā (pilns teksts Ats. : 20140306AVI37809