Digitālā programma: Vienkārši viedie tālruņi un tālvadības ierīces veciem cilvēkiem un invalīdiem palīdz saimniekot savos mājokļos

Ziņa publicēta 06.01.2011
Izmantojot ES finansējumu 2,7 miljonu eiro apmērā, pētnieki no Čehijas, Vācijas, Portugāles, Spānijas un Zviedrijas ir izstrādājuši risinājumu, kas veciem cilvēkiem un invalīdiem ļauj vieglāk kontrolēt dažādās mājas elektroiekārtas un aprīkojumu ar mobilā tālruņa vai citu ierīču palīdzību. Projekta "I2HOME" ietvaros ir izstrādāta individuāla un vienkāršota universālas tālvadības konsoles saskarne, kam pamatā ir pašreizējie un izstrādes stadijā esošie atvērtie standarti. Šī saskarne var būt universālajā tālvadības pultī, mobilajā telefonā, datorā vai citās ierīcēs un var tikt izmantota, piemēram, veļas mazgājamo mašīnu, apgaismojuma, apkures, gaisa kondicionēšanas iekārtu, TV, DVD atskaņotāju un citu mājsaimniecības ierīču ieslēgšanai un darbības programmas izvēlei. Šo tehnoloģiju var izmantot arī ārpus mājas. Informācijas un komunikāciju tehnoloģiju izmantošana, lai veciem cilvēkiem, vājredzīgajiem vai cilvēkiem ar garīgiem traucējumiem nodrošinātu cienīgu un kvalitatīvu neatkarīgu dzīvi, ir viens no galvenajiem mērķiem Eiropas digitālajā programmā, kuru Eiropas Komisija pieņēma 2010. gada maijā (IP/10/581, MEMO/10/199, MEMO/10/200). 

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietniece Nēlī Krusa, kas atbild par digitalizācijas programmu, teica: "Esmu gandarīta, ka tādi ES finansēti pētniecības projekti kā, piemēram, I2HOME, var izmantot informācijas tehnoloģijas, lai padarītu dzīvi vienkāršāku visiem ES iedzīvotājiem, ieskaitot vecus cilvēkus, invalīdus un vājredzīgos."

Televizoru, DVD atskaņotāju un citas sadzīves tehnikas pārdošanas apjomi arvien pieaug, bet saskarnes, ar kurām tos vada, joprojām tiek izstrādātas, domājot tikai par tehnoloģiju lietpratējiem vai digitālo vidi zinošiem patērētājiem. Līdz ar to daudziem ir grūti mājās izmantot modernās tehnoloģijas. Ja šī problēma netiks atrisināta, šiem cilvēkiem būs arvien grūtāk iesaistīties un pilnībā izmantot digitālās sabiedrības priekšrocības.

Pētnieki Čehijas, Vācijas, Portugāles, Spānijas un Zviedrijas universitātēs, institūtos un uzņēmumos piekļuves tehnoloģijas, piemēram, tālvadības pultis, ir pielāgojuši neredzīgo, cilvēku ar izziņas traucējumiem, Alcheimera slimības slimnieku un vecu cilvēku vajadzībām. Piemēram, tehnoloģijas palīdz cilvēkiem ar garīgiem traucējumiem būt neatkarīgākiem, vienkāršojot tādus uzdevumus kā, piemēram, TV kanālu pārslēgšana, vai atgādinot par ikdienas darbiem, arī tad, kad viņi ceļo vai apciemo ģimeni. Vājredzīgajiem vizuālās kontroles izvēlnes aizstāj ar runas saskarni.

Izstrādājot un izmantojot ISO atvērto standartu universālajām tālvadības konsolēm kopā ar individuālu apmācību, I2HOME risinājums piedāvā individuālu lietotāja saskarni, kas vienlaikus var darbināt un kontrolēt dažādas ierīces un pakalpojumus, piemēram, apkuri, gaisa kondicionēšanu un ventilāciju, plītis, veļas vai trauku mazgājamās mašīnas un apgaismojumu.

I2HOME ir pārbaudīts dienas aprūpes centros un mājas apstākļos 4 izmēģinājuma vietās Čehijā, Vācijā, Spānijā un Zviedrijā, un vairāk nekā 100 organizācijas un uzņēmumi Eiropā jau izmanto vai strādā ar I2HOME tehnoloģiju.

Citas šīs tehnoloģijas lietojumprogrammas izmanto ES finansētajā BrainAble projektā, kas arī palīdz cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, uzlabojot tiešu un netiešu mijiedarbību ar ierīcēm, pateicoties smadzeņu sensoriem, kas var izmērīt tādas sajūtas kā garlaicība, apjukums, neapmierinātība vai informācijas pārslodze.

I2HOME tehnoloģiju izmanto arī enerģijas taupīšanai tādos projektos kā, piemēram, Smart Energy for All (SEFA). Veicinot ilgtspējību, SEFA mērķis ir samazināt uzņēmumu un iedzīvotāju enerģijas patēriņu, nodrošinot konsoli, kas ļauj centralizēti uzraudzīt un kontrolēt visus enerģijas un ūdens patēriņa aspektus.

Priekšvēsture

I2HOME tika finansēts saskaņā ar ES Sesto pētniecības pamatprogrammu. ES piešķīra I2HOME finansējumu 27 miljonu eiro apmērā.

Lasiet vairāk par I2HOME:

http://www.i2home.org/