Vai Eiropas Savienībā ir atļauts audzēt ģenētiski modificētas kultūras?
Jā, bet pirms tam Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādei (EPNI) jāveic rūpīgs risku novērtējums un tās audzēšanai jāsaņem atļauja ES līmenī. Pēc atļaujas saņemšanas aizliegt ģenētiski modificēto produktu kādas ES valsts teritorijā var tikai pamatojoties uz tā saucamo drošības klauzulu. Turklāt, lai pamatotu šo lēmumu, ir jāpierāda, ka šī ģenētiski modificētā kultūra apdraud cilvēkus vai vidi.
Vai pašlaik Eiropas Savienībā tiek kultivēti ĢMO un vai kāda ES valsts tos ir aizliegusi?
Pašlaik vienīgā Eiropas Savienībā audzētā ģenētiski modificētā kultūra ir uzņēmuma Monsanto kukurūzā MON 810, kas ir izturīga pret kaitēkļiem. Taču vairākas valstis – Austrija, Bulgārija, Grieķija, Vācija, Ungārija, Itālija, Luksemburga un Polija – ir pieņēmušas drošības klauzulu, lai aizliegtu šīs kukurūzas audzēšanu savā teritorijā.
Kāpēc Eiropas Savienība vēlas mainīt pašreizējo ĢMO autorizācijas sistēmu?
Dažas ES valstis vēlas iegūt lielāku brīvību un elastību attiecībā uz ĢMO ierobežošanu vai aizliegšanu savā teritorijā. Tāpēc Eiropas Komisija ir sagatavojusi grozījumus esošajos tiesību aktos un pašlaik par šo priekšlikumu Parlamentā un Padomē notiek debates.
Kad šie grozījumi varētu stāties spēkā?
2011. gadā Eiropas Parlaments ar vairākiem grozījumiem pirmajā lasījumā atbalstīja Komisijas priekšlikumu. 2014. gada 12. jūnijā ES Padome nonāca pie politiskas vienošanās, kas ļaus abām iestādēm turpināt diskusijas un vienoties par tiesību akta galīgo redakciju. Galīgais balsojums paredzēts 2015. gadā.