Eiropas Komisijas 2015. gada darba programma: EP deputātu viedokļi dalās

Ziņa publicēta 18.12.2014
Eiropas Komisijas 2015. gada darba programma, kurā paziņots par 23 jaunu tiesību aktu iesniegšanu un 80 vēl nepieņemtu tiesību aktu atsaukšanu, otrdienas vakara debatēs ar Komisijas priekšsēdētāju Žanu-Klodu Junkeru un vice-priekšsēdētāju Frānsu Timmermanu izpelnījās atšķirīgas EP deputātu reakcijas. Janvārī Parlaments pieņems rezolūciju, kurā paudīs viedokli par Komisijas solīto "jauno sākumu". 

Darba programma ir Eiropas Komisijas plāns, kā "politiskajās vadlīnijās noteiktās desmit prioritātes atspoguļot pirmajos konkrētajos darbos", teica Junkers, norādot, ka Komisija vēlas "praktiski veicināt nodarbinātību, izaugsmi un ieguldījumus, un sniegt reālu labumu iedzīvotājiem".

Komisijas priekšsēdētāja vietnieks Frānss Timmermans papildināja, ka Komisija "pārskatījusi visus  452 vēl nepieņemtos priekšlikumus un pieņēmusi lēmumus par to uzturēšanu, grozīšanu vai atsaukšanu".

Eiropas Tautas partijas grupas vicepriekšsēdētājs Jozefs Sajers (Ungārija) atzinīgi vērtēja Komisijas gatavību uz pārmaiņām un tās priekšlikumu vienkāršību, ar mērķi mazināt birokrātiju un atvieglot uzņēmēju darbu. Viņš slavēja centienus "koncentrēties uz piemērošanas problēmām".

S&D vicepriekšsēdētājs Enrike Gerero Saloms (Spānija) atzinīgi vērtēja Junkera rūpes par  subsidiaritāti, bet uzsvēra, ka "mums ir vajadzīga arī spēcīga Eiropas Savienība". Viņš uzsvēra, ka sociālais modelis arī ir "jāuztur un jāaizstāv". Norādot uz Komisijas sarakstu ar atsaucamajiem priekšlikumiem, viņš uzsvēra, ka "vajadzīgas dažas izmaiņas, nevis priekšlikumu atsaukšana", jo īpaši attiecībā uz "maternitātes atvaļinājumu un aprites ekonomiku".

Runājot Eiropas Konservatīvo un Reformistu grupas vārdā, Vikija Forda (Lielbritānija) teica: "ekonomikai jābūt pirmajā vietā. Ikviena ES iniciatīva jāpakļauj vienkāršai pārbaudei: vai tā atvieglos  uzņēmēju darbu?". "2015. gadā mūsu ekonomikas ir jāpielāgo 2050-ajiem, nevis 1950-ajiem gadiem,  tas nozīmē digitālā tirgus iedzīvināšanu, rūpniecībai labvēlīgus nosacījumus un pastiprinātu ārējo tirdzniecību".

Liberāļu un Demokrātu alianses vicepriekšsēdētāja Sofija Int-Velda (Nīderlande) norādīja, ka labāka likumdošana nozīmē arī pārredzamību. "Mūsu politiskā grupa, protams, atbalsta vienkāršošanu un mēģinājumus mazināt likumdošanas apjomu. Bet uzskatām, ka ir vajadzīga pārdomāta "ravēšana", nevis "kailcirte". Viņa kritizēja Komisijas plānus atsaukt pasākumus, kas saistīti ar "diskriminācijas novēršanu, pārredzamību, vidi un demokrātiskajām vērtībām".

Runājot Apvienoto Kreiso grupas vārdā, Rina Ronja Kari (Dānija) teica, ka, tā vietā, lai koncentrētos uz "efektīvāku sistēmu darba ņēmējiem, Komisija nolēmusi atvieglot dzīvi lielajiem uzņēmumiem, uz darba ņēmēju rēķina”, norādot, ka “vajadzīga situācija, kur iedzīvotāji ir mūsu rūpju centrā”.

Zaļo/EBA grupas priekšsēdētājs Filips Lamberts (Beļģija) uzsvēra, ka "Eiropai jādarbojas vairākuma, nevis mazākuma interesēs" un "darba ņēmējiem jābūt mūsu galvenajām rūpēm". Viņš aicināja uz "ilgtspējīgu vides politiku" un atgādināja, ka "labāks regulējums nenozīmē mazāk regulējuma".

EFDD līdzpriekšsēdētājs Naidžels Faradžs (Lielbritānija) norādīja, ka Junkers ir nodarbojies ar   "sabiedrisko attiecību konsultācijām, izgāžot milzu naudu par Eiropas Komisijas zīmola pārveidošanu" Viņš kritizēja arī Komisijas apgalvojumu par to, ka šis būs "jauns sākums” – “to mēs dzirdam katrus piecus gadus".

Pie politiskām grupām nepiederošais EP deputāts Gerolfs Annemans (Beļģija) atzinīgi vērtēja Komisijas “koncentrētāko” pieeju. "Domāju, ka mums jāizvairās ieviest pārāk daudz likumdošanas, tas jau tāpat ir aizgājis par tālu. Mums nav jācenšas pārspēt pašiem sevi, jo tad mēs nesasniegsim neko”.

Tālākie soļi

Vērtējumu par Komisijas 2015. gada darba programmu Parlaments paudīs rezolūcijā, par kuru balsos janvārī, nākamajā EP plenārsesijā. 

Ats. : 20141212IPR01211
 
Kontakti