Ziemas ekonomikas prognoze – izredzes uzlabojas, taču riski saglabājas

Ziņa publicēta 05.02.2015
Saskaņā ar Eiropas Komisijas ziemas ekonomikas prognozi ir paredzams, ka šogad – pirmo reizi kopš 2007. gada – visās Eiropas Savienības dalībvalstīs atjaunosies ekonomikas izaugsme. Gaidāms, ka Eiropas Savienībā un eirozonā ekonomiskā aktivitāte gada gaitā nedaudz pastiprināsies, savukārt 2016. gadā tā paātrināsies vēl vairāk. Prognozējams, ka šogad izaugsme sasniegs 1,7 % visā Eiropas Savienībā un 1,3 % – eirozonā. 2016. gadā izaugsme varētu sasniegt attiecīgi 2,1 % un 1,9 %, pateicoties spēcīgākam iekšzemes un ārējam pieprasījumam, ļoti labvēlīgai monetārai politikai un kopumā neitrālai fiskālās politikas nostājai.

Nedroša ieguldījumu vide un augsts bezdarba līmenis vēl aizvien ierobežo izaugsmes izredzes Eiropā. Tomēr kopš rudens vairāki būtiski notikumi ir uzlabojuši īstermiņa perspektīvas. Naftas cenas ir sarukušas straujāk nekā iepriekš, eiro vērtība ir ievērojami samazinājusies, ECB ir paziņojusi par kvantitatīvās mīkstināšanas pasākumiem, un Eiropas Komisija ir iesniegusi savu Investīciju plānu Eiropai. Paredzams, ka visi šie faktori pozitīvi ietekmēs izaugsmi.

Plašāka informācija preses relīzē, galvenajos datos par Latviju, kā arī Ekonomikas un finanšu lietu ģenerāldirektorāta tīmekļa vietnē: http://ec.europa.eu/economy_finance/eu/forecasts/2015_winter_forecast_en.htm

Zemāk EK priekšsēdētāja vietnieka Valda Dombrovska komentāru par ekonomikas izaugsmes prognozi Latvijai:

Kopš iepriekšējām ekonomiskajām prognozēm Latvijas ekonomikas izaugsmes prognoze ne šogad, ne nākamajā gadā nav mainīta, attiecīgi tā ir - 2.9 (2015) un 3.6 (2016) robežās. Tas nozīmē, ka Latvija joprojām stabili ierindojas starp straujāk augošajām Eiropas ekonomikām. Izaugsmes riski iezīmēti saistībā ar ārējiem faktoriem, kas Latvijas un Baltijas situācijā saistīti ar situāciju Ukrainā un ekonomiskās situācijas pasliktināšanos Krievijā.

 

Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā
Preses nodaļa
Tālruņi: 67085421, 67085414, 28665579
kaspars.kreics@ec.europa.eu
kristine.liepina@ext.ec.europa.eu
http://twitter.com/EiropasKomisija