“Lai sasniegtu jauno ES mērķi uz pusi mazināt satiksmes negadījumos bojāgājušo skaitu, mums vajadzīgi efektīvāki ceļu satiksmes drošības instrumenti. Tāda ir šī direktīva, kas novērš nesodāmību. Iedzīvotāji, protams nebūs sajūsmā par atgādinājumiem, ka viņi pārkāpuši satiksmes noteikumus, bet vienlaikus viņiem jānovērtē, ka sistēma turpmāk būs vienlīdzīga pret pārkāpējiem visā ES, neatkarīgi no auto reģistrācijas valsts”, norādīja ziņotāja Inés Ayala Sender (S&D, ES).
Jauna tiesiskā bāze
Parlamenta pieņemtās izmaiņas direktīvā paredz jaunu tiesisko bāzi(ES kompetences transporta drošības jomā) noteikumiem par datu apmaiņu, jo Eiropas Savienības tiesas 2014. gada 6. maija spriedumāatzīts, ka iepriekšējā tiesiskā bāze (policijas sadarbība) bijusi kļūdaina.
Attieksies arī uz Lielbritāniju, Īriju un Dāniju.
Direktīva līdz šim nebija spēkā Apvienotajā Karalistē, Īrijā un Dānijā. Tiesiskās bāzes maiņa nozīmē, ka tagad arī trim minētajām valstīm direktīva būs jāievieš nacionālajos likumos. Tas būs jāpaveic divu gadu laikā pēc noteikumu stāšanās spēkā.
Pāri robežām sodāmi pārkāpumi
Pārrobežu datu apmaiņas noteikumi nosaka kārtību, kādā ES dalībvalstis apmainās ar transportlīdzekļa reģistrācijas datiem, lai izsekotu autovadītājus, kam pienākas sods par kādu no šiem pārkāpumiem:
Tālākie soļi
Jaunie noteikumi vēl oficiāli jāapstiprina ES Ministru Padomē. Pašreizējie noteikumi par datu apmaiņu būs spējā līdz 2015.gada 6.maijam.