“Šodienas balsojums ir pārliecinošs politisks vēstījums ne tikai Ukrainai, ka ES joprojām ir tās pusē, bet arī tām valstīm, kas vēlas redzēt šķelšanos Eiropas Savienībā attiecībā uz atbalstu Ukrainai”, norādīja ziņotājs Gabrielius Landsbergis (EPP, LT).
Deputāti atbalstīja priekšlikumu ar 492 balsīm par, 107 pret un 13 atturoties.
Ukrainas maksājumu grūtības
Ukrainas smagā ekonomikas krīze ir sakņota ilgstošās strukturālās problēmās, piemēram, korupcija un oligarhu ietekme, bet to īpaši saasinājis bruņotais konflikts valsts austrumos, Krievijas tirdzniecības ierobežojumi un konflikts par gāzes piegādi.
Ukraina ir zaudējusi piekļuvi starptautiskajiem valsts parāda vērtspapīru tirgiem, tāpēc nevar šos līdzekļus aizņemties pati.
Kur ES ņems naudu?
Eiropas Komisija aizdevumam vajadzīgos līdzekļus aizņemsies starptautiskajos vērtspapīru tirgos un aizdos tos tālāk Ukrainai, nepiemērojot papildu procentu likmi.
Ukrainai nauda būs jāatdod piecpadsmit gadu laikā.
Reformas apmaiņā pret aizdevumu
Aizdevumu ES izmaksās apmaiņā pret Ukrainas parakstu uz saprašanās memoranda, kurā Ukraina apņemsies risināt sistēmiskās problēmas, kas izraisījušas pašreizējo krīzi.
Obligāto reformu vidū, saskaņā ar pašreizējo plānu, būs publisko finanšu pārvaldes reforma, pretkorupcijas un pret-oligarhu pasākumi, izmaiņas nodokļu administrācijā, reformas enerģētikas nozarē un pasākumi uzņēmējdarbības vides uzlabošanai.
Pēc tam, kad ES un Ukraina parakstīs nolīgumu, līdzekļi nonāks tieši valsts budžetā. Divas trešdaļās no summas varētu izmaksāt 2015.gadā, bet pēdejo trešdaļu – 2016.gadā.