Mūs šokē tūkstošiem migrantu ciešanas, kuri pakļauj savas dzīvības briesmām, lai šķērsotu Vidusjūru, un ir kļuvis skaidrs, ka neviena dalībvalsts nevar un nedrīkst tikt atstāta viena cīņā ar milzīgo migrācijas spiedienu. Minētās programmas nolūks ir sniegt Eiropas mēroga atbildi, kombinējot iekšējo un ārējo politiku, maksimāli izmantojot visas ES aģentūras un instrumentus un iesaistot visus dalībniekus: dalībvalstis, ES iestādes, starptautiskās organizācijas, pilsonisko sabiedrību, vietējās pārvaldes iestādes un trešās valstis.
Pirmais priekšsēdētāja vietnieks Franss Timmermanss norādīja: "Traģiskā cilvēku bojāeja Vidusjūrā ir šokējusi visus eiropiešus. Mūsu pilsoņi gaida no dalībvalstīm un Eiropas iestādēm rīcību, kas novērstu šādu traģēdiju atkārtošanos. Eiropadome ir skaidri norādījusi, ka nepieciešams Eiropas mēroga risinājums, kas balstās uz iekšējo solidaritāti un apziņu, ka mums ir kopīga atbildība par efektīvas migrācijas politikas izveidi. Tāpēc Komisija šodien ierosina programmu, kura atspoguļo mūsu kopīgās vērtības un sniedz atbildi uz Eiropas pilsoņu raizēm gan par nepieņemamām cilvēku ciešanām, gan par pieņemto Eiropas kopīgo patvēruma noteikumu nepienācīgu īstenošanu. Ierosinātie pasākumi palīdzēs labāk pārvaldīt migrāciju un tādējādi piepildīt to, ko gaida pilsoņi."
Augstā pārstāve/Komisijas priekšsēdētāja vietniece Federika Mogerīni teica: "Ar šo drosmīgo programmu Eiropas Savienība ir pierādījusi, ka ir gatava pievērsties to cilvēku ciešanām, kuri bēg no kara, vajāšanas un nabadzības. Migrācija ir visu dalībvalstu kopīga atbildība, un visas dalībvalstis tagad tiek aicinātas palīdzēt šīs vēsturiskās problēmas risināšanā. Turklāt tā nav tikai Eiropas, bet visas pasaules problēma, un ar šo programmu mēs apstiprinām un paplašinām sadarbību ar izcelsmes un tranzīta valstīm, lai glābtu dzīvības, likvidētu cilvēku kontrabandas tīklus un aizsargātu tos, kuriem tas nepieciešams. Tomēr visiem zināms, ka īsts un ilgtermiņa risinājums būs iespējams vienīgi tad, kad problēmas tiks novērstas pašā saknē: no kara izraisītas nabadzības un nestabilitātes līdz krīzēm Lībijā un Sīrijā. Eiropas Savienība tālab ir apņēmības pilna sadarboties ar starptautisko sabiedrību."
Migrācijas, iekšlietu un pilsonības komisārs Dimitris Avramopuls piebilda: "Eiropa nevar mierīgi noskatīties, kā iet bojā cilvēki. Eiropas programma migrācijas jomā ļauj nekavējoties glābt dzīvības un palīdzēt dalībvalstīm, kas savas ģeogrāfiskās atrašanās vietas dēļ pirmās saskaras ar šo jautājumu. Programma paredz konkrētu rīcību, piemēram, Frontex koordinētu kuģu pastiprinātu klātbūtni un 60 miljonu eiro ārkārtas palīdzību un rīcības plānu cīņai pret cilvēku kontrabandistiem, kuri savā labā ļaunprātīgi izmanto neaizsargātus migrantus. Lielākas solidaritātes garā mēs esam apņēmušies īstenot visaptverošu pieeju, kas ievērojami uzlabos migrācijas pārvaldību Eiropā."
Tūlītēja rīcība
Pēc nesenajām traģēdijām Vidusjūrā Eiropas Parlamentā un Eiropadomē ir politiska vienprātība par to, ka ir nepieciešams veltīt visus centienus un mūsu rīcībā esošos instrumentus, lai veiktu tūlītējus pasākumus un novērstu atkārtotu cilvēku bojāeju jūrā. Komisija šodien ir izklāstījusi konkrētus un tūlītējus pasākumus, ko tā veiks, tostarp:
Turpmāka rīcība: četri stūrakmeņi labākai migrācijas pārvaldībai
Migrācijas krīze Vidusjūras reģionā ir norādījusi uz tūlītējām vajadzībām. Tomēr tā ir arī atklājusi, ka kopējā ES migrācijas politikā ir trūkumi. Eiropas programma migrācijas jomā pārvērš Komisijas priekšsēdētāja Junkera politiskās pamatnostādnes savstarpēji saskaņotās un pastiprinošās iniciatīvās, balstoties uz četriem stūrakmeņiem, lai varētu labāk pārvaldīt migrāciju visos tās aspektos (sk. arī pielikumu).
Šie četri stūrakmeņi jaunajā programmā migrācijas jomā ir šādi:
Pamatinformācija
Jau kandidējot uz Eiropas Komisijas priekšsēdētāja amatu, Žans Klods Junkers 2014. gada 23. aprīlī Maltā iepazīstināja ar piecu punktu plānu imigrācijas jomā, aicinot izrādīt lielāku solidaritāti ES migrācijas politikā.
Stājoties amatā, Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers uzdeva komisāram, kurš īpaši atbildīgs par migrācijas jautājumiem, strādāt pie jaunās migrācijas politikas, kas ir viena no 10 prioritātēm politiskajās pamatnostādnēs – politiskajā programmā, pamatojoties uz kuru Eiropas Parlaments apstiprināja Komisiju.
Balstoties uz Eiropas Komisijas priekšlikumu, Eiropadomes 2015. gada 23. aprīļa paziņojumā dalībvalstis apņēmās veikt tūlītējus pasākumus, lai glābtu dzīvības un pastiprinātu ES pasākumus migrācijas jomā. Dažas dienas vēlāk sekoja Eiropas Parlamenta rezolūcija.
Plašāka informācija
Eiropas programma migrācijas jomā: jautājumi un atbildes
Faktu lapa: pārvietošana un mītnesvietas maiņa
Faktu lapa: kopīgā operācija Triton
Faktu lapa: likumīgā migrācija
Valstu faktu lapas: Eiropas palīdzība dalībvalstīm
Glosārijs: paskaidrojumi par programmu
Migrācijas un iekšlietu ģenerāldirektorāta tīmekļa vietne
Komisijas priekšsēdētāja pirmā vietnieka Fransa Timmermansa tīmekļa vietne
Augstās pārstāves/Komisijas priekšsēdētāja vietnieces Federikas Mogerīni tīmekļa vietne
Komisāra Dimitra Avramopula tīmekļa vietne
IP/15/4956
Kontakti presei:
Sabiedrībai:
|