Autortiesības: EP deputāti balso par panorāmas brīvību un geobloķēšanu

Ziņa publicēta 09.07.2015
Bieži interneta lietotāji saskaras ar bloķētu saturu, jo konkrētajā valstī tas nav pieejams dažādo autortiesību prasību dēļ. Eiropas Parlamenta (EP) deputāti uzskata, ka jāmeklē piemēroti risinājumi, lai uzlabotu pārrobežu pieejamību ar autortiesībām aizsargātam saturam. Ceturtdien, 9.jūlijā, EP deputāti plenārsesijā Strasbūrā diskutēs un balsos par Parlamenta ieteikumiem attiecībā uz autortiesību reformu.

EP deputāte Jūlija Reda (Zaļie/EFA, Vācija), kas atbildīga par Parlamenta ziņojuma izstrādi, skaidro reformas nepieciešamību: "Direktīva par autortiesību un blakustiesību aspektu saskaņošanu informācijas sabiedrībā (2001.g.), pieņemta laikā, kad nebija ne viedtālruņu, ne "Youtube" vai "Facebook". Ar autortiesībām aizsargāta satura pārrobežu apmaiņa strauji augusi kopš direktīvas pieņemšanas."

Parlamenta ziņojumā, cita starpa, iekļauti ieteikumi attiecībā uz šādiem jautājumiem:

- Ģeobloķēšana : ziņojumā uzsvērta nepieciešamība nodrošināt ar autortiesībām aizsargāta satura pārrobežu pieejamību. Ģeobloķēšana liedz ES valstu minoritātēm piekļūt saturam to dzimtajā valodā. Taču EP deputāti uzsver, ka nepieciešams saglabāt teritoriālās licences filmu finansēšanai.

- Panorāmas brīvība: komitejas pieņemtajā ziņojumā rosināts noteikt, ka publisku ēku bilžu izmatošanai komerciālos nolūkos būs jāsaņem autortiesību turētāja atļauja.

- Izņēmumi un ierobežojumi: EP deputāti aicina piemērot izņēmumus saturam, kas tiek izmantots pētniecības un izglītības mērķiem, piemēram, skolu apmaiņas programmu ietvaros. Eiropas Komisijai būs jālemj, vai likumdošanas priekšlikumā iekļaut izņēmumu attiecībā uz elektroniskajām grāmatām bibliotēkās.

Gaidāms, ka Komisija 2015. gada nogalē publicēs autortiesību reformas priekšlikumu. Sekojiet līdzi debatēm par Parlamenta ieteikumiem Komisijas priekšlikumam (9.jūlijā plkst. 11.00 pēc Latvijas laika)

Ats. : 20150706STO74829