Tiekamies rudenī!
Eiropas likumi iepriekšējā mācību gadā pagatavoti Rīgā, Ogrē, Bulduros, Preiļos un Saulainē. Šoruden turpinām Laidzes, Saldus, Rēzeknes, Vecbebru un Skrundas tehnikumos un profesionālās vidusskolās. Iedvesmai iepriekšējo degustāciju ēdienkartes. Rīgā: aukstā biešu zupa 100% bez ĢMO, latviskas uzkodas ar Čia sēklām, 0% kaloriju rabarberu ievārījums un maize, kas piemērota cilvēkiem, kuri nedrīkst lietot miltu ēdienus. Ogrē - jaunā pārtika un alergēni: spāņu gaspačo zupa, aukstā zupa ar garnelēm, zivs fileja sacepta ar sieru, biezpiena pankūkas, rukolas un čia sēklu salāti, noni sulas želeja, godži ogu cepumi, augļu kokteilis ar stēviju. Bulduri - jaunā pārtika: kanapē ar sēkliņu sviestu, ogu un čia sēklu pudiņš, kēksiņi ar godži ogām, zemeņu, ābolu, čia kokteilis.
Degustācija ir iespēja:
NOSKAIDROT, kas ir ģenētiski modificēta pārtika un vai tā ir sastopama Latvijā?
GŪT PRIEKŠSTATU kā Eiropas Parlamenta lēmumi uzlabo alerģisku cilvēku dzīves kvalitāti?
UZZINĀT, kas ir jaunā pārtika, un, vai tā var uzlabot Latvijas iedzīvotāju veselību?
GŪT IZPRATNI par lēmējinstitūciju, valsts, pašvaldību un ēdināšanas nozares speciālistu lomu rūpēs par drošu pārtiku Latvijas un citu Eiropas Savienības valstu iedzīvotājiem.
EP darbs rūpēs par drošu pārtiku un patērētāju tiesībām
Jautājumiem par pārtikas drošību un patērētāju aizsardzību ir ļoti nozīmīga vieta EP dienaskārtībā. Gada sākuma EP atbalstīja tiesību aktu, kas ļaus dalībvalstīm, tai skaitā - Latvijai, ierobežot vai aizliegt ģenētiski modificētu augu kultivēšanu savās teritorijās, pat ja to būs atļāvusi Eiropas Savienība.
EP strādā arī pie 1997. gadā pieņemtās regulas par jauno pārtiku grozījumiem. Jautājumu loks ir plašs - jaunās pārtikas definīcija, atļauju saņemšanas kārtība jauno pārtikas produktu ražotājiem, nanopārtika u.c. Iepriekš, 2011. gadā, Eiropas Komisija rosināja jaunas regulas pieņemšanu, bet EP likumprojektam nepiekrita, jo neatbalstīja tiesību aktus par "jauniem pārtikas veidiem”, kad dalībvalstu iestādes atteicās uz marķējuma norādīt produktus, kas iegūti no klonētiem dzīvniekiem.
Pērn stājas spēkā EP un ES Padomes regula, kas uzliek par pienākumu visiem ES pārtikas ražotājiem obligāti norādīt alergēnus produktu marķējumā. Jaunie noteikumi tāpat paredz, ka informācija par alergēniem jānorāda nefasētiem produktiem, piemēram, pārtikai, ko piedāvā restorānos vai ēdnīcās.
Par projektu "Garšīgie likumi"
Projektā "Garšīgie likumi" līdz šim piedalījušās Rīgas, Ogres, Saulaines, Bulduru un Preiļu tehnikumi un profesionālās vidusskolas. Tās saņēma EP Informācijas biroja sadarbībā ar uzturzinātnes ekspertiem un pedagogiem veidotus mācību materiālus par alergēniem, ĢMO un jauno pārtiku. Mācību noslēgumā topošie pavāri un ēdināšanas profesionāļi organizēja visiem interesentiem atvērtu tematisku degustāciju un dalijās ar jaunajām zināšanām.