Parlamenta loma ekonomisko lēmumu pieņemšanā CITI Raksts - Iestādes / Ekonomikas un monetārie jautājumi − 22-09-2015 - 11:53

Ziņa publicēta 25.09.2015
Kā viens no likumdevējiem, kopā ar ES Padomi, Eiropas Parlaments piedalās likumu pieņemšanā visos ES kompetences līmeņos – sākot no lauksaimniecības līdz banku nozarei. Parāda krīze Grieķijā un nodokļu skandāls, kas atklāja lielajiem starptautiskajiem uzņēmumiem piešķirtos nodokļu atvieglojumus, nostāda ekonomikas politikas jautājumus darba kārtības augšgala. Šonedēļ EP deputāti tiksies ar ECB vadītāju un četru ES valstu finanšu ministriem, lai pārrunāt situāciju eirozonā un nodokļu politiku.

Redzot Grieķijai uzlikto taupības pasākumu negatīvās sekas, EP deputāti pieprasīja lielāku demokrātisko atbildību no aizdevējiem un uzsāka izmeklēšanu par taupības pasākumu ietekmi uz Grieķijas sabiedrību, kā arī izjautāja ministrus, kas bija iesaistīti sarunu vešanā ar Grieķijas valdību.


Nīderlandes finanšu ministrs un Eirogrupas vadītājs Jorūns Deiselblūms, kurš ir viens no galvenajiem sarunu vedējiem ar Grieķiju, šā gada februārī tikās ar EP Ekonomikas komitejas deputātiem, lai iepazīstinātu viņus ar sarunu gaitu. Parlaments 2013. un 2014. gadā veica izmeklēšanu par starptautisko aizdevēju darbu glābšanas programmas valstīs. Viens no izmeklēšanā iesaistītajiem deputātiem lūdza pilsoņus dalīties ar savu pieredzi un priekšlikumiem, no kuriem daži vēlāk tika iekļauti Parlamenta ziņojumā.


Trešdien, 23. septembrī, Ekonomikas komitejas deputāti tiksies ar Eiropas Centrālās bankas (ECB) vadītāju Mario Dragi, lai pārrunātu jaunākas tendences eirozonā. ECB ir viena no iestādēm, kas pārrauga Grieķijas glābšanas programmas īstenošanu.


Starp EP un ECB noslēgtā vienošanās paredz, ka Centrālās bankas prezidents katru gadu EP deputātus iepazīstina ar bankas gada pārskatu un regulāri tiekas ar Parlamenta komitejām. Arī Lisabonas līgums (284. pants, 3.punkts) aicina uz viedokļu apmaiņu starp ECB un Parlamentu.


Otrdien, 22. septembrī, īpašā komiteja nodokļu nolēmumu jautājumos (šeit uzzināsiet vairāk par komitejas darbu) tiekas ar Francijas, Vācijas, Itālijas un Spānijas finanšu ministriem, lai izjautātu par šo valstu nodokļu režīmiem attiecība uz lielajiem starptautiskajiem uzņēmumiem.