Ģeogrāfiskās izcelsmes norāde ir nosaukums vai simbols, kuru lieto, lai apliecinātu preču vai pakalpojumu ģeogrāfisko izcelsmi. Tās bieži simbolizē arī tradicionālās prasmes, kuras tikušas izmantotas ražošanas procesā.
Lauksaimniecības produkti jau kopš 1992. gada Eiropas līmenī tiek aizsargāti ar ģeogrāfiskās izcelsmes norādēm, taču attiecībā uz nelauksaimnieciskiem produktiem Eiropas līmeņa tiesību akti vēl nav pieņemti. Pašlaik tikai 15 ES valstis aizsargā nelauksaimnieciskos produktus, taču aizsardzības līmenis katrā valstī atšķiras.
Saskaņā ar Eiropas Komisijas veikto pētījumu pašlaik Eiropā vismaz 800 pēc tradicionālajām metodēm izgatavoti produkti varētu pretendēt uz ģeogrāfiskās izcelsmes aizsardzību. Juridisko jautājumu komitejas pieņemtajā ziņojumā EP deputāti aicina Komisiju nekavējoties ierosināt tiesību akta priekšlikumu ar mērķi izveidot vienotu Eiropas sistēmu nelauksaimniecisko produktu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu aizsardzībai.
Par ziņojuma izstrādi atbildīgā EP deputāte Virdžīnija Rozjēra (S&D, Francija) pirms balsojuma komitejā sacīja: "ES līmenī aizsargātas ģeogrāfiskās izcelsmes norādes palielina izstrādājuma pievilcību patērētāju acīs, jo tas nozīmē, ka tie var būt droši par izcelsmes vietu un izstrādājuma kvalitāti." Deputāte uzsver, ka ES līmeņa likumdošanas akti "palīdzēs aizsargāt tradicionālos ražotājus un mudinās tos veikt ieguldījumus, kā arī uzlabos izcelsmes vietas tēlu, tādējādi atbalstot tūrisma nozari un darbavietu radīšanu."
Seko līdzi Parlamenta plenārsesijas debatēm 5. oktobrī pēc plkst. 21.00 un balsojumam 6. oktobrī no plkst. 13.30 pec Latvijas laika.