Pamattiesību aģentūras vadītājs: “Pamattiesības tiek nepārtraukti apdraudētas”

Ziņa publicēta 01.02.2016
Pamattiesību ievērošana vienmēr bijusi viena no Eiropas Savienības galvenajām vērtībām. Taču tas nav viegls uzdevums, jo jāstājas pretī dažādiem izaicinājumiem, kuru starpā ir datu aizsardzība un pamattiesību ievērošana migrācijas krīzes kontekstā. Pirmdien, 25. janvārī, ES Pamattiesību aģentūras vadītājs Maikls O'Flahertijs EP Pilsoņu brīvību komitejā prezentēja ziņojumu par masveida novērošanu un pamattiesībām ES. Intervijā M. O'Flahertijs stāsta par situāciju pamattiesību jomā.

Kāda ir ES pamattiesību aģentūras loma? Ko tā dara Eiropas pilsoņu labā?


Pamattiesību aģentūras loma ir sniegt padomus un atbalstu likumdevējiem, lai palīdzētu tiem pieņemt lēmumus, kas ir saskaņā ar Eiropas saistībām pamattiesību jomā. Mēs darām zināmu iedzīvotāju viedokli par viņu tiesībām, sniedzam juridiskas konsultācijas un izstrādājam informācijas kampaņas un iemaņu stiprināšanas programmas Eiropas iestādēm un dalībvalstīm.


Mēs domājam par mūsu darba ietekmi. Ir svarīgi, lai mūsu darbs palīdz vienkāršiem cilvēkiem uz ielas. Tāpēc es esmu tikko atgriezies no desmit dienu vizītes bēgļu uzņemšanas centros.


Pašlaik tiek plaši runāts par pamattiesībām, īpaši sakarā ar pieņemtajiem pretterorisma pasākumiem un notikumu attīstību dažās dalībvalstīs. Vai uzskatāt, ka pamattiesības Eiropā ir apdraudētas?


Pamattiesības tiek nepārtraukti apdraudētas. Jo lielāki draudi drošībai, jo lielākas iespējas, ka tiesībām tiks pievērsta mazāka uzmanība. Taču jāatceras, ka spēcīgas tiesības ir spēcīgas un veselīgas sabiedrības sastāvdaļa. Tas nenozīmē, ka jāievēro visas cilvēktiesības bez jebkādām gaidām un robežām. Valstu izaicinājums ir nodrošināt, ka ierobežojumi ir absolūti nepieciešami un proporcionāli.


Šādos gadījumos mēs palīdzam ar ekspertu viedokli, sagatavojot ziņojumus. Mūsu jaunākajā ziņojumāaplūkota saistība starp pamattiesībām un masveida novērošanu.


Kāda loma jūsu aģentūrai ir migrācijas krīzes risināšanā?


Mēs cieši sadarbojamies ar ES robežaģentūrām, piemēram, Frontex. Mēs apmācam to darbiniekus un palīdzam izstrādāt metodoloģiju attiecībā uz sensitīviem jautājumiem, piemēram, patvēruma meklētāju pirkstu nospiedumu noņemšanu. Mēs katru mēnesi sagatavojam publiski pieejamas atskaites par situāciju deviņās dalībvalstis, kuras krīze skārusi vissmagāk. Mēs vēršam uzmanību uz to, kā krīze ietekmē pamattiesību ievērošanu vissmagāk skartajās kopienās, piemēram, Grieķijas salās.

Ats. : 20160125STO11325
Atjaunināts 
(
26-01-2016 - 17:29