EP deputāti apstiprināja rezolūciju ar 548 balsīm "par", 43 - "pret" un 52 - "atturoties". Rezolūcijā Parlaments izsaka atzinību Horvātijai par tās ,,ievērojamu progresu', īstenojot reformas, kas ir nepieciešamas, lai pievienotos ES. Sarunas ar Horvātiju varētu noslēgties 2011. gada pirmajā pusē, ja valsts apņēmīgi turpinās īstenot nepieciešamās reformas."
Horvātijai apņēmīgi jāturpina nepieciešamās reformas, jo īpaši stiprinot valsts pārvaldi un tiesu iestādes, turpinot apkarot korupciju, nodrošinot bēgļu atgriešanās procesa stabilitāti, pilnībā sadarbojoties ar Starptautisko Kara noziegumu tribunālu bijušajai Dienvidslāvijai(ICTY), turpinot privatizācijas procesu un pieņemot restrukturizācijas plānus grūtībās nonākušajām kuģu būvētavām. Lai gan Eiropas Parlamenta deputāti ir atzinuši, ka ir ieguldītas lielas pūles, lai mainītu konstitūciju un veicinātu tiesu sistēmas reformu, ciešāk sadarbojoties ar Starptautisko Kara noziegumu tribunālu bijušajai Dienvidslāvijai(ICTY), tomēr rezolūcijā arī atzīmēts, ka joprojām kavējas nozīmīgu militāru dokumentu iesniegšana tribunālam.
Korupcija
Deputāti atzinīgi novērtēja valdības cīņu ar korupciju, saucot pie atbildības divus bijušos ministrus un bijušo ministru prezidentu, taču "korupcija joprojām ir un paliek nopietna problēma". Tiesā ir iesniegti daži korupcijas gadījumi, bet lielākā daļa joprojām ir izmeklēšanas stadijā. Parlaments pieprasa OLAF ciešu sadarbību ar Horvātijas iestādēm, lai ieviestu skaidrību iespējamajās augstāka līmeņa korupcijas lietās, kuras varētu būt notikušas ES iestādes.
Kuģu būvētavu restrukturizācija
Parlamenta deputāti aicina Horvātijas valdību pēc iespējas ātri pabeigt pārstrukturēšanu šajā jomā, lai panāktu atbilstību kritērijam pievienošanās sarunās, kas nepieciešams konkurences sadaļas pagaidu slēgšanai.
Lielākais izaicinājums - attieksme pret ES
Deputāti pauda bažas, ka saskaņā ar jaunākā Eurobarometer pētījuma datiem lielākā daļa Horvātijas pilsoņu uzskata, ka dalība Eiropas Savienībā valstij nedos labumu. Tāpēc deputāti mudina Horvātijas iestādes un pilsonisko sabiedrību strādāt pie tā, lai palīdzētu valsts pilsoņiem saprast, ka Eiropas projekts ir arī viņu interesēs, un viņi ir šī projekta daļa.
Horvātijai par dalību ES būs jārīko referendums. Turklāt 2011.gada novembrī valstī notiks parlamenta vēlēšanas.
Saites
Komitejas preses relīze (angļu val.) - šeit
Kontakti: Iveta ĶELPE iveta.kelpe@europarl.europa.eu (+371) 67 08 54 60 (Rīga) (+371) 2 948 94 81 (Mob.) |