Jūs vadījāt Eiropas Parlamenta nosūtīto vajadzību novērtēšanas misiju Ukrainas parlamentā. Vai varat sniegt ieskatu misijas darbā?
Mums bija vairāk nekā 100 garu sarunu ar parlamenta deputātiem, komiteju priekšsēdētājiem, pārvaldes pārstāvjiem, nevalstiskām organizācijām un dažādām starptautiskām grupām. Mēs pievērsām vislielāko uzmanību teiktajam un centāmies izteikt ierosinājumus par to, kas, mūsuprāt, būtu jādara reformētā Ukrainas parlamentā. Ukrainas vajadzības nav mazinājušās, taču sabiedrība tai ir pievērsusi mazāk uzmanības.
Vai varat minēt kādu piemēru misijas ziņojumā minētajiem ieteikumiem?
Parlamenta deputātu tiesības ierosināt likumdošanas procesu ir viens no galvenajiem veidiem, kas tiek izmantots, lai iesaistītos leģislatīvu aktu izstrādē, taču tas tiek darīts tādā apmērā, ka deputātu ierosināto iniciatīvu skaita dēļ sistēma ir pārslogota. Mums ir vairāki ierosinājumi par to, kā viņi šo enerģiju varētu novirzīt.
Esam arī domājuši par izpildvaras politisko pārraudzību un iespējamo parlamenta lomu, kā arī par jautājumiem, kas skar atklātību, pārredzamību un pārskatatbildību pret iedzīvotājiem. Vēl apspriedām Ukrainas tiesību aktu tuvināšanu ES tiesību aktiem, un mums ir diezgan daudz ierosinājumu šajā jomā.
Patiesības labad būtu jāatzīmē, ka pēcpadomju sistēmās partiju politiskās struktūras nav īpaši attīstītas un tām ir tendence veidoties ap spēcīgām personībām, tāpēc mēs iedziļinājāmies tādās jomās kā koalīcija, opozīcija un dialogs. Mēs arī ierosinām parlamentam steidzami izstrādāt savu rīcības kodeksu. Kopumā mums ir aptuveni 50 ierosinājumu.
Pēdējos mēnešos ir radies ļoti nopietns saspīlējums starp valdību un dažām parlamenta frakcijām, kā arī starp dažādiem parlamenta/valdības pārstāvjiem un prezidentu. Tas padara pašreizējo politisko situāciju ļoti trauslu, un attiecības Kijevā patlaban ir ļoti saspringtas.
Tomēr, ja raugāmies uz likumdošanas un reformu apmēru, divos gados kopš V. Janukoviča aizbēgšanas ir notikušas nepieredzētas pārmaiņas. Vērtējot Ukrainas neatkarības divdesmit gadus, ir paveikts ārkārtīgi daudz. Vērtējot mērķus, ko izvirzīja Ukrainas iedzīvotāji, uzupurēdamies Maidana laukumā, joprojām ir milzīga, neapmierināta vēlme pēc dziļākām pārmaiņām.