EP deputāti debatēs: Turciju nedrīkst "uzpirkt" ar ES vīzām

Ziņa publicēta 25.05.2016
Trešdienas vakara debatēs EP deputāti pauda nopietnas bažas par to, ka Turcija nepilda ES 18.martā izvirzītos vīzu liberalizācijas priekšnoteikumus. Eiropas Savienība 18.martā ar Turciju vienojās paātrināt vīzu liberalizāciju, apmaiņā pret palīdzību ierobežot migrantu plūsmu uz Eiropas Savienību.

Nīderlandes aizsardzības ministre Žanīna Hennisa-Plashērta atgādināja, ka 18.marta vienošanās bijusi par jau aizsākta procesa paātrināšanu, saskaņā ar 2013.gadā apstiprinātu plānu. "Tā nav vienkārši dāvana vai piekāpšanās prezidentam Erdoganam, bet gan vienošanās, no kuras iegūsim mēs visi - miljoniem Eiropas tūristu un miljoniem turku, citstarp arī cilvēktiesību aktīvisti". Viņa tomēr atzina, ka "Turcijai vēl jāizpilda daudz mājasdarbu". Viņa ziņoja, ka Padomes Vīzu darba grupa šorīt sākusi likumdošanas darbu ar Komisijas iesniegto priekšlikumu.


Komisārs Dimitris Avramopulos arī atzina, ka Turcijai vēl ir jāparāda progress, bet teica, ka ir "optimistisks" attiecībā uz to, ka Ankāra līdz jūnija beigām dos "pēdējo grūdienu" vajadzīgajām reformām. "Mēs nepazeminām savus standartus", viņš apgalvoja EP deputātiem.

Marija GABRIELE (EPP, Bulgārija) pauda savas politiskās grupas atbalstu

18.marta nolīgumam, bet teica, ka Turcijai pirms Parlamenta balsojuma ir jānodrošina atbilstība visiem vīzu liberalizācijas kritērijiem. "Mums ir rūpīgi jāizstrādā likumprojekta detaļas, jāizvērtē Padomes nostāja un jāpārliecinās, ka tajā iekļauti arī aizsardzības mehānismi", viņa teica.

Tanja Fajona (S&D, Slovēnija) arī teica, ka Eiropas Savienībai nevajadzētu dot solījumus, pirms izpildītas visas tās prasības. Citstarp ir jārisina arī terorisma novēršanas un datu aizsardzības jautājumi, viņa piebilda, brīdinot, ka "mēs nedrīkstam pieļaut izņēmumu, jo tam būs bumeranga efekts".

Helga Stīvensa (ECR, Beļģija) teica, ka pret Turcijai izvirzītajiem nosacījumiem ir jāizturas īpaši stingri, bez dubultstandartiem, jo tā ir kandidātvalsts. Viņa teica, ka izjūt "kaunu par Komisijas bezatbildīgo rīcību darījumos ar diktatoru".


Turcijai ir jāizpilda kritēriji vīzu izsniegšanai uz atvieglotiem noteikumiem, norādīja Sofija Intefelda (ALDE, NL).Eiropa tiek "pakļauta prezidenta Erdogana šantāžai, jo mēs esam vāji un sašķelti". Viņa pauda nožēlu, ka ES vadītāji "slēdz vienošanās ar diktatoriem" tā vietā, lai vienotos par kopīgu Eiropas bēgļu politiku.

Marī-Kristīna VERŽIA (GUE/NGL, Francija) teica, ka prezidents Erdogana mērķis ir aizstāvēt un ieviest autoritāru režīmu. "Es atbalstu vīzu liberalizāciju, bet ne jau bez jebkādiem nosacījumiem, un ne jau pieverot acis uz to, kas patiesībā notiek Turcijā", viņa teica.

Rebeka HARMSA (Zaļie/EFA, Vācija) norādīja uz pieaugošo demokrātijas un cilvēktiesību pārkāpumu skaitu Turcijā un teica, ka ES nedrīkst būt atkarīga no Turcijas, bet tai kopīgi ar ANO jāuzņemas atbildība, lai atrastu bēgļu krīzes risinājumu. "Jaukt kopā bēgļu stratēģiju un kaimiņattiecību politiku ir kļūda", viņa piebilda.

Fabio Massimo Kastaldo (EFDD, IT) kritizēja ES un Turcijas “nelegālo vienošanos” un brīdināja, ka prezidents Erdogans "nedrīkst būt mūsu draugs".

Marīna Lepēna (ENF, Francija) nosauca ieceri par bezvīzu piekļuves došanu turkiem kā "pilnīgi vājprātīgu", piebilstot, ka prezidents Erdogans izmanto migrāciju kā ieroci pret Eiropas Savienību.

Lai noskatītos debašu pilnu videoierakstu, klikšķiniet uz saitēm pa labi.

Ats. : 20160511IPR26802