Informatori: vērtīgi ziņu piegādātāji, kas jāaizsargā

Ziņa publicēta 08.07.2016
Eiropas Parlaments trešdien, 6. jūlijā spriedīs kā aizsargāt cilvēkus, kas nopludina informāciju par dažādiem pārkāpumiem. Bieži vien šādiem informatoriem nākas saskarties ar kriminālapsūdzībām. Eiropas Parlaments izveidojis izmeklēšanas komitejas, lai izvērtētu "Luxleaks" un "Panamas dokumentu" skandālus, un vēlas arī aizsargāt personas, kas palīdz atklāt nozīmīgus pārkāpumus. Skatieties debates tiešraidē trešdienas vakarā.

Informatoru nozīme Parlamenta darbā

Informatori vērš uzmanību uz būtiskiem pārkāpumiem un veicina jaunas diskusijas. Eduarda Snoudena (bijušais ASV Nacionālās drošības aģentūras darbinieks, kurš presei izpauda informāciju par ASV izlūkdienestu masveida uzraudzīšanas programmām) rīcības rezultātā Eiropas Tiesa lēma, ka ES iedzīvotāju personas dati netiek pietiekami aizsargāti, tādēļ notiek sarunas par jaunu regulējumu transatlantiskajām datu plūsmām ES un ASV - tā saukto "privātuma vairogu". Antuāns Deltūrs, kurš atklāja sabiedrībai sistēmu, ar kuras palīdzību starptautiskie uzņēmumi mazina savu nodokļu slogu, rosinājis jaunas diskusijas par nodokļu sistēmu, savukārt, "Panamas dokumentu" skandāls atklājis veidus, kādā tiek slēpti patiesie uzņēmumu īpašnieki.


Parlaments - informatoru pusē

Eiropas Parlaments aicināja dalībvalstis sniegt aizsardzību Eduardam Snoudenam kā cilvēktiesību aizstāvim, kamēr ASV varas iestādes apsūdz Snoudenu spiegošanā un valdības īpašuma zādzībā. Vairāki EP deputāti atbalsta arī informatoru Antuānu Deltūru par viņa drosmi, atklājot sabiedrībai pārkāpumus Luksemburgā. Deltūrs ir viens no 2015. gada Eiropas Pilsoņu balvas saņēmējiem. Pagājušajā mēnesī Deltūram Luksemburgas tiesa piesprieda 12 mēnešu nosacītu sodu, bet žurnālists, ar kuru Deltūrs sadarbojās, tika attaisnots.


Informatoru aizsardzība

Aprīlī EP deputāti atbalstīja komercnoslēpumu direktīvu, lai palīdzētu uzņēmumiem iegūt tiesisko aizsardzību pret komercnoslēpumu zādzību. Tomēr deputāti prasīja nodrošināt, lai tiesību akti neierobežotu plašsaziņas līdzekļu un žurnālistu neatkarību un neapgrūtinātu izpētes darbu.

 

Kritiķi Parlamentā un ārpus tā apgalvo, ka šajā direktīvā ir pārāk daudz nepilnību un prasa īpašus ES tiesību aktus informatoru aizsardzībai.


2013 gadā Parlaments ziņojumā par organizēto noziedzību, korupciju un naudas atmazgāšanu aicināja Eiropas Komisiju izstrādāt priekšlikumu īpašai informatoru aizsardzības programmai, tomēr Komisija šo priekšlikumu noraidīja.

Ats. : 20160701STO34372