“Ar šodienas balsojumu mēs iedvešam jaunu dzīvību energoefektivitātes marķējumā, padarot to spēcīgāku, drošāku, saprotamāku un vairāk vērstu nākotnē. Tādi jaunievedumi kā datu bāze, QR kods un atsauce uz viedajām ierīcēm izveido pamatus pilnīgi jaunas paaudzes energomarķējuma sistēmai", teica ziņotājs Dario Tamburrano (EFDD, IT) pēc balsojuma.
“Esmu pārliecināts, ka sarunas ar Padomi vēl vairāk uzlabos šo noteikumu spēju kalpot Eiropas iedzīvotāju interesēm un kļūt par vienu no galvenajiem ES instrumentiem energoefektivitātes mērķu sasniegšanai", viņš piebilda.
EP deputāti apstiprināja savu nostāju ar 580 balsīm par, 52 pret un 79 atturoties. Tagad tiks sāktas sarunas ar Padomi par noteikumu galīgo redakciju.
Atjauninātais marķējums attiecībā uz esošajām ražojumu grupām ir jāievieš 21 mēnešu vai 6 gadu laikā (atkarībā no produkta tipa), skaitot no brīža, kad jaunie noteikumi stāsies spēkā, ierosina EP deputāti. Turpmāk skalas atjaunināšana jāveic tā, lai tā būtu efektīva vismaz 10 gadus, un tās atjaunināšana jāsāk, tiklīdz 25 % no ES tirgū pārdotajiem ražojumiem atbilst augstākajai A energoefektivitātes klasei vai 50 % no ES tirgū pārdotajiem ražojumiem atbilst divām augstākajām A un B energoefektivitātes klasēm.
Veicot skalas nākamo atjaunināšanu, A klases (ražojumu grupās, kurās vērojams straujš tehnoloģiju progress, A un B klases) ir "jāiztukšo" pirmās, saka EP deputāti.
Situācijās, kad aizliegts ražojumus iekļaut F vai G klasē, šīs klases tomēr jānorāda uz marķējuma tumši pelēkā krāsā, un marķējuma skala no tumši zaļas līdz sarkanai krāsai būtu jāsaglabā piemērošanai A-E klasēm.
Energoefektivitātes informācija uz marķējuma un reklāmām
Uz marķējumam jānorāda informācija par produkta modeļa energoefektivitātes klasi un absolūto energopatēriņu kilovatstundās (kWh) gadā vai citā atbilstošā laika periodā.
EP deputāti aicina izveidot produktu datu bāzi, to publicējot patērētājiem domātā tīmekļa vietnē ar informāciju par ikvienu produktu, un atbilstības saskarni, proti, elektronisku platformu, kas atbalsta dalībvalstu tirgus uzraudzības iestāžu darbu, un kas ir pieejama visās ES valodās.
Noteikumi attiecas uz ražojumiem, kam ir nozīmīga tieša vai netieša ietekme uz enerģijas patēriņu.