Šodien Varšavā sākas NATO samits, kura laikā paredzēts parakstīt deklarāciju starp ES un NATO, ar mērķi stiprināt sadarbību un vienoties par atbildības dalījumu. Tas, ka Eiropai jādara vairāk savas aizsardzības vārdā, minēts arī jaunajā Eiropas Savienības stratēģijas plānā. EP deputāts Urmas Paet (ALDE, Igaunija), kas gatavo ziņojumu par Eiropas aizsardzības savienību, sniedz savu vērtējumu par to, vai ES dalībvalstis ir gatavas sadarboties ciešāk drošības vārdā.
Jūs gatavojat ziņojumu par Eiropas aizsardzības savienību. Kādi būs priekšlikumi un vai šis ir īstais brīdis, ņemot vērā pašreizējo situāciju saistībā ar Lielbritānijas referendumu?
Īsā atbilde ir - jā, mums nepieciešama mērķtiecīga sadarbība aizsardzības jomā Eiropas Savienībā. Es pat domāju, ka esam jau mazliet par vēlu sākuši par to runāt, ja skatāmies, kas notiek Eiropā: vai tā būtu nestabilitāte kaimiņvalstīs, vai jautājumi, kas saistīti ar terorismu, un, diemžēl, arī pēdējo gadu Krievijas agresīvā uzvedība. NATO ietvaros, liela daļa atbildības par Eiropas drošība gulstas uz ASV pleciem, un es uzskatu, ka tā tam nevajadzētu būt. Eiropai pašai jārūpējas vairāk par savu drošību. Tas nozīmē ciešāku sadarbību un budžeta sadalījumu aizsardzībai, tāpēc uzskatu, ka šis ziņojums ir nepieciešams tieši šobrīd. Mums ir ļoti skaidri jādefinē savu politisko nostāju, kā virzīt Eiropas sadarbību aizsardzības jomā.
Kā nākotnē varētu darboties kopējā Eiropas aizsardzības politika un NATO? Kādu rezultātu Jūs sagaidāt no NATO samita Varšavā?
Es domāju, ka NATO un ES vajadzētu sadarboties daudz vairāk nekā līdz šim. Piemēram, NATO ir pieņēmusi lēmumu palielināt militārpersonu skaitu dažās Austrumeiropas valstīs. Bet tas viss prasa infrastruktūru, kur šos cilvēkus izmitināt. ES var atbalstīt ar ieguldījumiem infrastruktūras pielāgošanai, un tas būtu vienota mērķa labā.
Ko es sagaidu no NATO samita: ka NATO skaidri noteiks savus plānus un saistības pret visām NATO dalībvalstīm, lai aizsardzības līmenis būtu vienlīdzīgs, neatkarīgi no valsts ģeogrāfiskās atrašanās vietas. ES un NATO var cieši sadarboties attiecībā uz kiberdraudiem un, protams, veidot arī ciešāku sadarbību ar valstīm, kas nav NATO.
Drošības situācija visā Eiropā pasliktinās. Vai tas Jūs satrauc?
Protams. Mēs visi redzam traģēdiju Sīrijā, redzam nestabilitāti citās Eiropas kaimiņvalstīs, teroristisko organizāciju darbību - ISIS Sīrijā, Irākā un, diemžēl, arī citās valstīs teroristu uzbrukumu veidā. Joprojām redzam nestabilitāti Lībijā un visu Eiropas dienvidu kaimiņvalstu trauksmaino situāciju. Kā arī, protams, Krievijas darbību Ukrainā, kur, diemžēl, vēl joprojām neredzam uzlabojumus. Tas viss liecina, ka Eiropai ir jādara vairāk attiecībā uz dalībvalstu drošību un mūsu pašu aizsardzību.