ES - Turcija: laiks dialogam un sadarbībai

Ziņa publicēta 06.09.2016
Apvērsuma mēģinājums, terorisms, karš pie robežas un 3 miljoni bēgļu. Turcija piedzīvo sarežģītu laiku, kas ietekmē arī attiecības ar ES. Ankara apsūdz ES par nepietiekamu apvērsuma mēģinājuma nosodīšanu un pieprasa atcelt vīzu ierobežojumus, draudot ar bēgļu vienošanās pārtraukšanu. ES vēlas, lai vīzu ierobežojumi paliktu spēkā, satraucas par tiesiskumu un Turcijas vēlmi ieviest nāvessodu. “Mums jārunā vienam ar otru, nevis akli jābārstās ar apvainojumiem”, norādīja EP prezidents Martins Šulcs.

Jāveido dialogs


"Eiropas Parlaments nemaina savu nostāju attiecību uzlabošanā un padziļināšanā ar Turciju," teica Martins Šulcs pēc oficiālās vizītes Turcijā ceturtdien, 1. septembrī, kur tikās ar prezidentu R.T. Erdoganu, premjerministru Binali Jildirimu (Binali Yildirim), ārlietu ministru Mevlutu Čavušoglu (Mevlüt Çavuşoğlu) un Turcijas parlamenta runasvīru Ismailu Kahramanu (Ismail Kahraman).


M. Šulcs apmeklēja Turciju, "lai izrādītu cieņu visiem Turcijas pilsoņiem, kuri drosmīgi devās ielās, lai aizstāvētu demokrātiju valstī". Viņš arī piebilda, ka "lai novirzītu politisko dialogu atpakaļ pareizajās sliedēs (...), mums jārunā vienam ar otru, nevis akli jābārstās ar apvainojumiem."


"Būtībā mēs lielā mērā vienojāmies par nepieciešamību atklāti pārrunāt mūsu dažādos uzskatus, lai veidotu kopīgu skatījumu, kas mūs atkal varētu tuvināt," teica Šulcs preses konferencē pēc tikšanās ar Turcijas amatpersonām.


Apvērsuma mēģinājums - pārbaudījums Turcijas demokrātijai


Nedēļas sākumā deputāti sanāksmē apsprieda Ārlietu komitejas sniegto informāciju par situāciju Ankarā.


Deputāti izrādīja bažas par Turcijas valdības reakciju uz apvērsuma mēģinājumu. Tūkstošiem cilvēku, ieskaitot karavīrus, tiesnešus un žurnālistus, tika aizturēti nopratināšanai. Eiropas Parlamenta Ārlietu komitejas priekšsēdētājs Elmārs Broks (Elmar Brok, EPP, Vācija) atgādināja, ka "pat pirms apvērsuma mēģinājuma Turcijā, attiecībā uz uzskatu brīvību, līmenis šajā valstī nebija pieņemams un attālināja Turciju no ES".


EP deputāti, tajā skaitā ziņotāja par Turciju Kati Piri (S&D, Nīderlande), bija vienisprātis, ka "apvērsuma mēģinājums bija uzbrukums Turcijas demokrātijai". Viņi arī uzsvēra, ka tas, kā Turcija tagad cīnās ar apvērsuma mēģinājuma sekām, ir izšķirošs pārbaudījums valsts demokrātijai, jo īpaši saistībā ar cilvēktiesību ievērošanu un tiesiskumu.


Deputāti arī piebilda, ka Turcijai jāatbilst visiem nosacījumiem, lai varētu runāt par vīzu ierobežojumu atcelšanu.

Ats. : 20160901STO40926