Kompānija “Apple” un citi lieli starptautiski uzņēmumi jau skaidrojuši savu viedokli Parlamenta īpašajām nodokļu jautājumu komitejām. Kāda ir viņu nostāja par to, ka nodokļi jāmaksā valstīs, kurās notiek saimnieciskā darbība?
Viņi šo situāciju ir padarījuši sev ļoti vienkāršu, norādot, ka uzņēmums maksā nodokļos tik, cik konkrētā valsts prasa. Tātad - viss likumīgi. No šāda viedokļa skatoties, viņiem nevar nepiekrist.
Tieši tāpēc Eiropas Komisija neizmeklē “Apple”, “IKEA”, “Fiat” vai “Starbucks”. Komisija izmeklē Nīderlandi, Luksemburgu un Īriju. Starptautiskajiem uzņēmumiem jāmaksā tieši tādi paši nodokļi, kā visām pārējām kompānijām attiecīgajā valstī.
Tas dalībvalstīm ir jāsaprot. Valstis, protams, var piesaistīt investīcijas, taču jāatceras, ka investīciju piesaiste, piešķirot nodokļu atlaides, ir nelegāla rīcība saskaņā ar Eiropas Savienības likumiem. Kamēr valstis to nesaprot, mēs nevaram sūdzēties par uzņēmumiem.
Komisijas secinājumi par “Apple” un Īriju ir spēcīgs vēstījums, ka ikvienam ir jāievēro valsts atbalsta noteikumi un jāmaksā taisnīga nodokļu deva?
Ja starptautiskiem uzņēmumiem jāmaksā tikai viena trešdaļa no tā nodokļu sloga, kas tiek piemērots maziem un vidējiem uzņēmumiem valstī, tad kaut kas ir jāmaina. Tiem, kas gūst peļņu konkrētajā valstī, jāmaksā par to nodokļi. Šobrīd tā nav noticis.
Kā šī situācija izskatās no nozares viedokļa? Vai Eiropa joprojām piedāvā stabilu uzņēmējdarbības vidi ārvalstu investīcijām?
Eiropa ir visattīstītākais vienotais tirgus pasaulē ar piekļuvi 500 miljoniem cilvēku. Neviens cits reģions pasaulē nevar to piedāvāt. ES garantē arī juridisko skaidrību. Ir tikai daži tirgi, kas būtu tikpat attīstīti likumdošanas ziņā kā ES.
Kādā virzienā šis jautājums attīstīsies nākotnē? Vai gaidāmas pārmaiņas starptautiskajā nodokļu sistēmā?
Tas ir grūts jautājums. Pēc 2008. gada man šķita, ka visas pasaules valstis vēlas virzīties uz adekvātu un vienlīdzīgu nodokļu sistēmu. Bet, ja pavēro iznākumu, starptautiskā līmenī mums ir tikai BEPS (angliski – „base erosion and profit shifting” – nodokļa bāzes erozijas un peļņas novirzīšana) līgums.
Valsts atbalsta gadījumi ES rada tirgus izkropļojumu un tos jāatrisina ES iekšienē. Mēs nevaram būt labs sarunu biedrs citiem pasaules reģioniem, kamēr paši pieņemam neadekvātus lēmumus.
Līdz ar to, es ļoti novērtēju, ko dara Komisijas Konkurences ģenerāldirektorāts un komisāre Vestagere. Viņai ir visu Eiropas Parlamenta politisko grupu atbalsts.
Šī problēma mums jāatrisina iedzīvotāju labā. Nedrīkst būt situācija, kad dažiem ir īpašas nodokļu atlaides, kamēr pārējiem nav nekādu iespēju.