Pamattiesības Polijā: EP deputāti vēlas, lai Polijas valdība vērš uzmanību sniegtajiem ieteikumiem
Ziņa publicēta 15.09.2016
EP deputāti aicināja Polijas valdību atrisināt valsts konstitucionālo krīzi triju mēnešu laikā, kā to noteikusi Eiropas Komisija 27. jūlijā. Risinājumam jābūt kompromisam starp visām parlamenta partijām un jāatbilst Venēcijas Komisijas un Eiropas Komisijas ieteikumiem.
Ar rezolūciju, kas pieņemta trešdien ar 510 balsīm “par”, 160 “pret” un 29 atturoties, Parlaments atgādina Polijas valdībai, ka “Eiropas Savienība ir dibināta, pamatojoties uz vērtībām /.../, kurām Polijas iedzīvotāji piekrita, balsojot referendumā 2003. gadā” un “tā darbojas, balstoties uz savstarpēju uzticēšanos, ka dalībvalstis atbalsta demokrātiju, tiesiskumu un cilvēku pamattiesības.”
Konstitucionālā tribunāla paralīze un Polijas valdības atteikšanās publicēt spriedumus “apdraud demokrātiju, pamattiesības un tiesiskumu Polijā,” norādīja EP deputāti, atsaucoties uz ES pamattiesību hartu.
Deputāti atbalsta Eiropas Komisijas apņemšanos rast izeju no pašreizējās situācijas sarunu ceļā ar Polijas varas iestādēm. 13. janvārī uzsākts “Jauns ES mehānisms tiesiskuma nostiprināšanai” - mehānisms, ar kā palīdzību nodrošināt iedarbīgu un saskaņotu tiesiskuma aizsardzību visās dalībvalstīs. Turpmākais dialogs ar Poliju notiks šī mehānisma ietvaros. Deputāti aicina Polijas varas iestādes sadarboties ar Komisiju, kura jūnijā izstrādājusi Tiesiskuma atzinumaviedokli par Poliju un jūlijā - Tiesiskuma ieteikumu ziņojumu, ka arī aicina Komisiju uzraudzīt, kā Polijas varas iestādes realizē šos ieteikumus. Vēl bez konstitucionālās krīzes, Parlaments pauž bažas arī par “neseno straujo likumdošanas attīstību” citās jomās, īpaši saistībā ar:
- plašsaziņas līdzekļu neatkarību un objektivitāti;
- tiesībām uz vārda brīvību;
- tiesībām uz privātumu;
- procesuālajām tiesībām, kā arī pamattiesībām uz taisnīgu tiesu;
- politisko objektivitāti valsts pārvaldē;
- personas pamattiesībām, tajā skaitā sieviešu tiesībām.