Panamas dokumenti: Eiropas Parlaments uzklausīs pētnieciskos žurnālistus

Ziņa publicēta 29.09.2016
Eiropas Parlamenta komiteja saistībā ar “Panamas dokumentu” lietu, sāk savu izmeklēšanas darbu otrdien, 27. septembrī. Izmeklēšanas procesa ietvaros tiks uzklausīti žurnālisti, kuri bija iesaistīti skandāla atklāšanā - Starptautiskās Pētnieciskās žurnālistikas konsorcijas (ICIJ) biedri. Viņi Eiropas Parlamenta deputātiem pastāstīs par savu darbu saistībā ar Panamas dokumentiem. Ar pilno darba programmu būs iespējams iepazīties pēc žurnālistu uzklausīšanas. Sarunas iespējams vērot arī tiešraidē.

Sarunas ar žurnālistiem un preses konference

Otrdienas rītā plkst. 9:00 notiks sarunas ar žurnālistiem. Tajās piedalīsies žurnālisti no Starptautiskās Pētnieciskās žurnālistikas konsorcijas, kā arī Frederiks Obermaijers (Frederik Obermaier) no Vācijas laikraksta “Süddeutsche Zeitung” un Kristofs Kleriks (Kristof Clerix)  no Beļģijas izdevuma “Knack”. Viņi pārrunās sadarbību ar Eiropas Parlamenta deputātiem. Skaties sarunas tiešraidē un uzzini detalizētu darba programmu.

Pēc žurnālistu uzklausīšanas ap plkst. 11:30, komitejas priekšsēdētājs Verners Langens (Werner Langen, EPP, Vācija) un abi līdzreferenti Jepe Kofods (Jeppe Kofod, S&D, Dānija) un Petrs Ježeks (Petr Ježek, ALDE, Čehija) preses konferencē iepazīstinās ar komitejas darba programmu. Skaties tiešraidē.


“Panamas dokumenti”

11,5 miljoni nopludināto dokumentu no Panamas juridiskās firmas “Mossack Fonseca” sniedza detalizētu informāciju par vairāk nekā 214 tūkstošiem ārzonas kompāniju, kuras izmanto politiķi, uzņēmēji, noziedznieki un sabiedrībā zināmas personas, lai slēptu savus ienākumus no sabiedrības.

Sākotnēji dokumenti tika nopludināti vācu žurnālistam Bastianam Obermeijeram (Bastian Obermayer) no laikraksta “Süddeutsche Zeitung”, bet lielā apjoma dēļ, laikraksts lūdza Starptautiskās Pētnieciskās žurnālistikas konsorcijas palīdzību datu apstrādāšanā un izpētē. Pirmie raksti tika publicēti 2016. gada 3. aprīlī.


Saistībā ar atklātībā nākušo informāciju, Eiropas Parlaments nolēma izveidot izmeklēšanas komiteju, lai izvērtētu, kā Eiropas Komisija un dalībvalstis cīnās pret naudas atmazgāšanu un nodokļu nemaksāšanu. Komitejai piešķirtas pilnvaras uz vienu gadu - līdz 2017. gada 8. jūnijam, ko var pagarināt divas reizes pa trim mēnešiem


21. septembrī ICIJ publicēja informāciju par ārzonu uzņēmumiem, kas reģistrēti Bahamās. Starp publicētajām personām ir arī bijusī konkurences komisāre Nelija Kroesa (Neelie Kroes), kas norādīta kā Bahamu uzņēmuma direktore no 2000. līdz 2009. gadam.


Parlamenta darbs

Jau ilgi pirms Panamas dokumentu un Luxleaks skandāliem, jautājums par taisnīgu nodokļu sistēmu ir bijis svarīgs Eiropas Parlamenta darba kārtībā. Kopš ekonomiskās un finanšu krīzes sākuma, Eiropas Parlamenta deputāti mudina uz lielāku pārredzamību un negodīgas nodokļu prakses izbeigšanu. Mūsu rakstu sērijā tiek apkopota informācija par Parlamenta darbu šajā jautājumā.


Eiropas Parlamentā jau iepriekš darbojās divas īpašās komitejas, kas izskata labvēlīgos nodokļu darījumus, ko dalībvalstis piedāvā starptautiskiem uzņēmumiem. Šīs komitejas izveidoja pēc LuxLeaks skandāla atklāšanas. Otrās īpašās komitejas nodokļu jautājumos gala ziņojumu apstprināja plenārsēdē 2016. gada jūlijā.


14. septembrī tika apspriests Eiropas Komisijas novērtējums par valsts atbalstu, kas pieprasa, lai Īrija atgūtu no uzņēmuma “Apple” nesamaksātos nodokļus 13 miljardu eiro apmērā. Diskusiju laikā šajā jautājumā konkurences komisāre Margrēta Vestagere (Margrethe Vestager) guva plašu Eiropas Parlamenta deputātu atbalstu.

Ats. : 20160926STO44008