Īpašs marķējums ES uzņēmumiem, kas ievēro cilvēktiesības ārvalstīs

Ziņa publicēta 25.10.2016
Produkta marķējums, kas apliecina, ka nevienā ražošanas posmā netika pārkāptas cilvēktiesības. Šis ir viens no priekšlikumiem, kas iekļauts EP pašiniciatīvas ziņojumā par korporatīvo atbildīdu saistībā ar nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem ārpus ES. Priekšlikums tiek apspriests plenārsēdē pirmdien 24. oktobrī, bet balsojums būs otrdien. Pirms debašu sākuma, iztaujājām ziņotāju Ignazio Korao (Ignazio Corrao, EFDD, Itālija).

Kā Eiropas uzņēmumi ir saistīti ar nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem ārpus ES valstīm?

No NVO mēs zinām, ka ir lielas straptautiskas Eiropas korporācijas, kas atbildīgas par cilvēktiesību pārkāpumiem trešās valstīs. Tā kā Eiropas Savienība vienmēr uzsvērusi savu augsto pozīciju cilvēktiesību aizsardzībā, tiesību akti, kas nodrošinātu, ka Eiropas uzņēmumi ievēro cilvēktiesības ārzemēs, sūtīs nozīmīgu signālu pasaulei.

Kādas darbības jūs ierosināt savā ziņojumā, lai nodrošinātu, ka ES uzņēmumi ievēro cilvēktiesības?

Ziņojums ir balstīts uz ANO pamatprincipiem par uzņēmējdarbību un cilvēktiesībām, koncentrējoties uz cilvēktiesību ievērošanu preču izplatīšanas ķēdē un dabas resursu izmantošanā trešo valstu zemēs, īpaši jaunattīstības valstīs. Mēs iesakām izveidot marķējumu, kas apliecina, ka preces tapšanas procesā uzņēmums nav pārkāpis cilvēktiesības

Bet šāda marķējuma izmantošana būtu balstīta uz brīvprātības principa. Kā mēs varam pārliecināties, ka Eiropas uzņēmumi neveicina nopietnus cilvēktiesību pārkāpumus trešās valstīs?

Ideālā variantā vajadzētu saistošu instrumentu, bet mēs nevaram to uzspiest parlamentārā līmenī. Tomēr varam lūgt Eiropas Komisiju strādāt pie tā. Cilvēktiesību apakškomiteja cer, ka būs šāds instruments, kas ļautu mūsu uzņēmumiem atšķirties no citiem, un patērētāji zinātu, ka Eiropas uzņēmumiem jāievēro standarti, kādu citiem nav. Tas mums jādara ne tikai labākai ekonomikai, bet arī labākai pasaulei.

Es sāku strādāt pie šī ziņojuma ar domu, ka Eiropas Savienībai vajadzētu virzīties tālāk, lai veicinātu cilvēktiesības visā pasaulē. Ziņojums varētu būt līdzeklis jaunai pieejai, kā tiek izmantoti resursi visā pasaulē.

Ats. : 20160926STO44016
Atjaunināts 
(
24-10-2016 - 15:02
)