Ātrās ēdināšanas produkti, maizes izstrādājumi, pusfabrikāti, čipsi, margarīns - šie visi produkti ir bieži sastopami un patērēti, un tie visi var saturēt rūpnieciski ražotos transtaukus, nepiesātinātās taukskābes, kas, saskaņā ar zinātniskajiem pētījumiem, lielā daudzumā patērētas, ir saistītas ar aptaukošanos, diabētu, neauglību, Alcheimera un sirds un asinsvadu slimībām. Eiropas Parlaments šonedēļ balso par rezolūciju, kas aicina ierobežot mākslīgi ražotos taukus.
Kas ir transtauki un kur mēs ar tiem saskaramies?
Transtauki jeb transtaukskābes (TTS) ir nepiesātināto taukskābju veids, kuru jau kopš 1950. gadiem plaši izmanto pārtikas rūpniecībā. Produkti, kuros var būt augsts transtauku saturs ir pusfabrikāti, cepamie tauki rūpnieciskai izmantošanai, konditorejas izstrādājumiem izmantotais margarīns, fasētie maizes izstrādājumi, kūkas, cepumi un vafeles, mikroviļņu krāsnī gatavojamais popkorns, fritēts ēdiens, zupas un mērces.
Ietekme uz veselību
Palielinoties pierādījumiem par transtauku kaitīgo ietekmi uz veselību, Pasaules Veselības organizācija (PVO) iesaka to uzņemšanu samazināt līdz 1% no kopējā dienā uzņemtā enerģijas daudzuma.
"Pārmērīgs transtaukskābju patēriņš palielina risku saslimt ar sirds slimībām. Aplēses liecina, ka koronārā sirds slimība Eiropas Savienībā izraisa aptuveni 660 tūkstošus nāves gadījumu jeb aptuveni 14% no kopējās mirstības,” norāda viena no rezolūcijas ziņotājām Renate Sommere (Renate Sommer, EPP, Vācija). Par šo rezolūciju Eiropas Parlaments plenārsēdē balsos trešdien.
ASV piemērs
Marķējums, kurā norādīts par TTS, ir obligāts ASV kopš 2006. gada. Tā rezultātā pārtikas industrijas uzņēmumi sākuši pastiprināti samazināt TTS saturu savos produktos.
Situācija Eiropas Savienībā
Eiropas Savienībā nav tiesību akti, kas regulētu transtauku saturu produktos vai pieprasītu tā uzrādīšanu marķējumā.
- Dānijā, Austrijā, Ungārijā un Latvijā ir noteikts transtauku daudzums, kas pieļaujams rūpnieciski ražotos pārtikas produktos;
- Beļģijā, Vācijā, Nīderlandē, Polijā, Apvienotajā Karalistē un Grieķijā ir noteikti pasākumi uz brīvprātības principa, lai samazinātu TTS saturu;
- Dažās valstīs pastāv nacionālie uztura ieteikumi, piemēram, Bulgārijā, Maltā, Slovākijā, Apvienotajā Karalistē, Somijā un Zviedrijā.
Ziņojumā par transtaukskābēm, kas publicēts 2015. gada decembrī, Eiropas Komisija secināja, ka tiesisks ierobežojums ražošanā izmantotajam TTS saturam būtu visefektīvākais pasākums, lai risinātu šo problēmu.
Šonedēļ balsojums plenārsēdē
Jautājumi apspriešanai tiks uzdoti Eiropas Komisijai un Padomei. Debates par transtaukiem notiks otrdien vēlu vakarā, savukārt, balsojums par likumīgi atļauto transtauku daudzumu produktos - trešdien no rīta.
Kā norādīja rumāņu EP deputāte Daciana Oktāvija Sarbu (Daciana Octavia Sârbu, S&D): “ES jāievieš juridiskus ierobežojumus rūpniecībā izmantoto transtauku daudzumam pārtikas ražošanā. Tas samazinās galvenos transtauku avotus un glābs dzīvības. Šāda prakse jau ieviesta Dānijā, kur sirds un asinsvadu slimību izraisīto nāves gadījumu skaits ir samazinājies kopš ieviesti ierobežojumi.”