“Šodien esam nodrošinājuši, ka e-pārvalde ir pieejama ikvienam. Tieši tāpat kā iestāžu ēkām jābūt fiziski pieejamām, pieejamai jābūt arī digitālajai videi. Mēs atrisinājām publiskā sektora tīmekļa pieejamību, bet internets ir kas vairāk par pārvaldes iestāžu mājas lapām un lietotnēm. Ir vajadzīga reforma arī privātajā sektorā, sākot no bankām līdz pat televīzijas kanāliem un privātajām slimnīcām. Es ceru, ka drīz varēsim pieņemt Eiropas tiesību aktu par pieejamību, lai publiskā un privātā sektora pakalpojumi kļūtu pieejami visiem mūsu iedzīvotājiem,” norādīja Eiropas Parlamenta ziņotāja Dita Harancova (Eiropas Liberāļu un demokrātu apvienības grupa / ALDE, Čehija).
Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem, publiskā sektora (sākot no pārvaldes iestādēm, tiesu un policijas dienestiem, līdz pat slimnīcām, augstskolām un bibliotēkām) iestāžu mājas lapām un mobilajām lietotnēm būs jāatbilst vienotiem ES pieejamības standartiem. Eiropas Parlamenta deputāti iekļāvuši nosacījumu, ka arī mobilajām lietotnēm, kas tiek izmantotas viedtālruņos un planšetdatoros, jāatbilst jaunajiem noteikumiem.
Publiskā sektora iestādēm būs jāsniedz un regulāri jāatjaunina “sīki izstrādāts, visaptverošs un skaidrs piekļūstamības paziņojums” par savu tīmekļvietņu un mobilo lietotņu atbilstību šīs direktīvas prasībām. Tas iekļauj arī paskaidrojumu par satura daļām, kurām nevar piekļūt, un tā iemesliem. Publiskā sektora iestādēm būs jāievieš "atsauksmju mehānisms", lai lietotāji varētu pieprasīt konkrētu informāciju, ja vietnes saturs ir grūti pieejams, vai ziņot par nepilnībām.
Atsevišķs satura veids var nebūt pakļauts direktīvas noteikumiem par pieejamību, taču tikai gadījumā, ja šis saturs nav nepieciešams administratīvajā procesā, piemēram, biroja datņu formāti, iepriekš ierakstīti laikatkarīgi (time-based) mediju darbi vai tādu tīmekļvietņu un mobilo lietotņu saturs, kas kvalificējamas kā arhīvi.
Apmēram 80 miljoniem cilvēku Eiropas Savienībā ir invaliditāte. Tā kā ES sabiedrība noveco, paredzams, ka cilvēku skaits ar invaliditāti vai ar vecumu saistītiem ierobežojumiem 2020. gadā palielināsies līdz 120 miljoniem.
Tiklīdz direktīva tiek publicēta Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī, dalībvalstīm to būs jāievieš savos tiesību aktos 21 mēneša laikā sākot no dienas, kad direktīva stājusies spēkā. Pēc tam tiek doti 12 mēneši, lai nosacījumus piemērotu jaunām tīmekļa vietnēm, 24 mēneši, lai tos piemērotu esošajām tīmekļa vietnēm un 33 mēneši, lai standartus piemērotu publiskā sektora iestāžu mobilajām lietotnēm.
Fakti:
Ats. : 20161020IPR47872