No vienošanās līdz darbībai: Par ko lems klimata sarunās Marakešā?
Ziņa publicēta 15.11.2016
Mazāk kā gadu pēc tam, kad tika pieņemta Parīzes klimata vienošanās, pasaules līderi tiekas uz sarunām Marakešā, lai apspriestu veidus, kā ieviest šo pirmo universālo, juridiski saistošo pasaules klimata līgumu. Sarunās piedalās arī Eiropas Parlamenta delegācija 12 deputātu sastāvā, lai kopīgi nonāktu pie veiksmīga rīcības plāna.
Eiropas Parlamenta delegācija
No pirmdienas līdz piektdienai 12 deputātu delegācija, kuru vada Džovanni La Via (Giovanni La Via, EPP, Itālija) oficiāli piedalās Marakešas konferencē. Ikdienā norādījumus delegācijai dos Eiropas Savienības klimata un enerģētikas komisārs Migels Ariass Kanjete (Miguel Arias Cañete). Parlamentārieši piedalīsies arī sarunās ar nevalstiskajām organizācijām un dažādu valstu delegācijām.
COP21 konference
COP21 konferencē, kas notika 2015. gada decembrī, 195 valstis pieņēma Parīzes vienošanos. Parīzē panāktā vienošanās cīņai ar klimata pārmaiņām ir pirmais juridiski saistošs pasaules klimata līgums, kurā izklāstīts globāls rīcības plāns laika posmam pēc 2020. gada, lai ierobežotu pasaules vidējās temperatūras pieaugumu krietni zem 2 °C, salīdzinot ar pirmsrūpniecības laikmeta līmeni. Parīzes vienošanās stājās spēkā 2016. gada 4. novembrī.
COP22 konference - rīcības plāna izstrāde
Šīs konferences mērķis ir koncentrēties uz klimata vienošanās īstenošanu un ieviešanu. Viens no galvenajiem sarunu tematiem būs klimata plāni valstu līmenī un to skaidra definēšana, veidojot tos pārskatāmus un norādot, kādai informācijai šajos plānos jābūt iekļautai. Tāpat tiks runāts par standartizētām izvērtēšanas metodēm, lai sekotu līdzi, kā tiek ieviests un pildīts klimata plāns. Konferences dalībnieki pārrunās, kā šos plānus ieviest, lai tie rezultētos rīcībā. Konferencē tiks izrunāts arī, kā stiprināt pasākumus klimata jomā līdz 2020. gadam un kā virzīt finansējumu un atbalstu jaunattīstības valstīm.