Laiks glābt mūsu planētas bioloģisko daudzveidību
Ziņa publicēta 22.11.2016
Vai esat kādreiz dzirdējuši par pangolīniem? Šie zīdītāji ir visvairāk nelegāli tirgotie visā pasaulē un, kopā ar tādiem dzīvniekiem kā ziloņi vai degunradži, atrodas uz izmiršanas robežas. Dzīvās dabas tirdzniecība rada nopietnus draudus mūsu ekosistēmai. Plenārsēdē trešdien, 23. novembrī eirodeputāti debatēs par Katrīnas Bīrderes ziņojumu, kā ES un dalībvalstīm vajadzētu rīkoties, lai apkarotu ceturto ienesīgāko noziedzīgo biznesu. Plenārsesijas balsojums notiks ceturtdien, 24. novembrī
Kā norādīja Katrīna Bīrdere (Catherine Bearder, ALDE, AK), savā paziņojumā: "Tā ir ES dalībvalstu kopīga atbildība rīkoties, lai risinātu šo organizēto un destruktīvo noziedzību, kas destabilizē tik daudzas pasaules daļas.” Pilnu interviju ar ziņojuma referenti vari lasīt šeit.
Dzīvās dabas tirdzniecība apdraud daudzu dzīvnieku un augu sugu (ziloņi, degunradži, tīģeri, rāpuļi, haizivis, tropu koki, koraļļi, orhidejas u.c.) izdzīvošanu. Tas noved pie bioloģiskās daudzveidības zuduma un ir drauds līdzsvarotai ekosistēmas darbībai.
Pēdējos gados dzīvās dabas tirdzniecība ir sasniegusi līdz šim vēl nepieredzētu līmeni, un ir pieaudzis pieprasījums pēc dzīvās dabas produktiem.
Organizētās noziedzīgās grupas arvien vairāk iesaistās dzīvās dabas tirdzniecībā - atklāšanas risks ir zems, bet finansiālais guvums liels.
Dzīvās dabas kontrabandas preces var tikt pārdotas arī legālā ceļā, piemēram, viltojot dokumentus, kā rezultātā patērētāji var pat nezināt par šo preču nelegālo izcelsmi.
Eiropas Savienība ir svarīgs galamērķis nelegālai dzīvās dabas precei, tranzīta mezgls ceļā uz citiem reģioniem un pat dzīvās dabas avots atsevišķām sugām, piemēram, Eiropas stikla zušiem.
ES rīcības plāns
Vides, sabiedrības veselības un pārtikas nekaitīguma komiteja 13. oktobrī vienbalsīgi pieņēma (4 deputātiem atturoties) Katrīnas Bīrderes sagatavoto INI ziņojumu par rīcības plānu attiecībā uz dzīvās dabas nelegālās tirdzniecības apkarošanu, kuru Eiropas Komisija prezentēja šogad (ES un dalībvalstīm tas jāievieš līdz 2020. gadam).
Izstrādātā rīcības plāna trīs galvenās prioritātes ir:
profilakse: "Rīcības plānam jānovērš dzīvās dabas tirdzniecību un tās cēloņus," norāda Bīrdere;
izpilde: "Jānodrošina efektīva plāna īstenošana un esošo noteikumu izpilde";
sadarbība: stiprināt avota, patēriņa un tranzīta valstu vispasaules sadarbību.
Plenārsesijas debates notiks trešdien, 23. novembra vakarā un balsojums ceturtdien, 24. novembrī. Debates tiešraidē var skatīties šeit.