Parīzes klimata nolīguma īstenošana: "ES pildīs savas saistības"

Ziņa publicēta 22.11.2016
Pēdējo divu nedēļu laikā pasaules līderi pulcējās uz klimata sarunām COP22 Marakešā, lai iezīmētu turpmāko virzienu Parīzes klimata nolīguma īstenošanā. Gandrīz 200 valstis atbalstīja “tūlītēju pienākumu” ieviešanu. Eiropas Parlaments piedalījās konferencē ar 12 deputātu delegāciju. Jautājām delegācijas vadītājam Džovanni La Via (EPP, Itālija) par turpmāko rīcību un Parlamenta lomu.

Kā Marakešas COP22 atšķīrās no COP21 Parīzē?

 COP21 bija par galvenajiem mērķiem, veidiem, kā glābt planētu. COP22 ir par šo mērķu īstenošanu, lai ieviestu klimata saistības darbībā.


Vai jūs varētu izcelt svarīgāko, ko apsprieda Marakešā?

Klimata finanses, jo īpaši “Āfrikas” COP. Jaunattīstības valstis vēlas būt drošas, ka līdzekļi, kas nepieciešami, lai pielāgotos klimata pārmaiņām, tiks nodrošināti. No otras puses, tas nevar būt tikai publiskais finansējums.

Uz ko uzstāja EP delegācija Marakešā?

 Nepazaudēt ticību procesam. Šis ir ticības celšanas vingrinājums. Tāpēc esam šeit, lai atkārtoti apstiprinātu, ka ES pildīs savas saistības neatkarīgi no tā, kas notiks.


Kāds ir galvenais COP22 sasniegums?

“Marakešas rīcības plāna proklamēšana”, kas atkārtoti apstiprina visu valstu vēlmi cīnīties pret klimata pārmaiņām un atbalstīt ilgtspējīgu attīstību. Līdz 2020. gadam valstīm jānāk klajā ar saviem ilgtermiņa saistību plāniem līdz 2050. gadam, lai apturētu klimata pārmaiņas.

Kas jau tiek darīts Eiropas Parlamentā, lai īstenotu Parīzes vienošanos?

Sākts darbs pie tā, lai Ieviestu izmaiņas konkrētās politikas jomās, kas notiks jau nākošajā mēnesī, balsojot par ES oglekļa tirgus reformām. Drīz sāksim darbu pie atsevišķu ES valstu izmešu līmeņa mazināšanu, pie tā saukto “kopīgo centienu” likumdošanas un jauno priekšlikumu izskatīšanas tiesību aktos par zemes izmantošanu, izmantošanas maiņu un mežsaimniecību.

Ko ES jau paveikusi? Cik progresīvi  esam Parīzes vienošanās īstenošanā?

Esam jau ceļā uz savu ilgtermiņa saistību ieviešanu periodam līdz 2030. gadam. Esam arī apņēmušies pārspēt 2020. gada mērķi saistībā ar samazinājumu izmešiem 20% apmērā un mērķējam pat vēl tālāk.

Kāds varētu būt ES lielākais izaicinājums Parīzes vienošanās īstenošanas procesa laikā?

Nostiprināt ticību, kas ļāva 197 valstīm vienoties par kopīgu deklarāciju Marakešā. Tieši tāpēc ir tik svarīgi vēlreiz apliecināt, ka, neskatoties uz daudzām politiskajām neskaidrībām, ar kurām saskaramies, ES pildīs savas saistības.

Mērķis ir dekarbonizācija, jautājums tikai, cik daudz pati ES vēlas vadīt šo revolūciju un virzīt citus pasaules dalībniekus sekot šim ceļam.

Ats. : 20161114STO51118