Alepo cīņas: EP deputāti aicina nekavējoties pārtraukt karadarbību

Ziņa publicēta 15.12.2016
Pēc atliktās civiliedzīvotāju un nemiernieku evakuācijas no Alepo austrumdaļas, situācija ilgstoši ielenktajā Sīrijas pilsētā bija uzmanības centrā šī rīta debatēs Eiropas Parlamentā. Pirms rītdienas ES samita, EP deputāti esošo situāciju raksturoja kā “elli zemes virsū”, “nāves fabriku” un “cilvēcības sabrukumu”. Deputāti mudināja nekavējoties pārtraukt karadarbību un nodrošināt piekļuvi humānajai palīdzībai. Vairāki deputāti kritizēja arī Krievijas lomu konfliktā.

Atklājot trešdienas rīta plenārsesiju Strasbūrā, Eiropas Komisjas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers (Jean-Claude Juncker) raksturoja situāciju Alepo: “Ir ziņojumi par slepkavībām, par bērniem, kas iesprostoti zem sabrukušām ēkām.”

Aicinājumā ļaut civiliedzīvotājiem atstāt Alepo drupas, lai nokļūtu drošībā, Junkeram pievienojās vairāki Eiropas Parlamenta deputāti. Sakot, ka “pasaule ir aizturējusi elpu”, EPP grupas priekšsēdētājs Manfreds Vebers (Manfred Weber) norādīja, ka prioritāte šobrīd ir humānā palīdzība: “Ir skaidrs, ka Eiropai jārīkojas, mums arī jāuzlabo bēgļu uzņemšana šeit, Eiropā.”
Izsakot nožēlu par neseno vardarbību Alepo, jaunievēlētā Zaļo/EFA priekšsēdētāja Ska Kellere (Ska Keller) jautāja: “Kur ir tik ļoti nepieciešamā pārmitināšanas shēma, lai cilvēki tiktu laukā no šīs šausminošās situācijas?” Viņa piebilda: “Vienīgais, par ko dalībvalstis var vienoties, ir darīt visu, lai turētu migrantus un bēgļus ārpusē.”

“Nāves fabrika”

Parlamenta Drošības un aizsardzības apakškomitejas priekšsēdētāja un ECR grupas deputāte Anna Fotiga (Anna Fotyga) debatēs sacīja: “Mēs esam liecinieki noziegumam pret cilvēci. Mums jānodrošina, ka nepastāv nesodāmība, neatkarīgi no personas ranga un tautības.” Kipras GUE/NGL grupas deputāts Takis Hadžigeorgius (Takis Hadjigeorgiou) teica: “Mēs visi esam atbildīgi par briesmīgo nāves fabriku Sīrijā.”
Nosodot zvērības un aicinot nekavējoties izstrādāt humānās palīdzības risinājumu, S&D grupas priekšsēdētājs Džiani Pitella (Gianni Pittella) norādīja, ka Eiropas Parlamenta nostāja attiecībā uz Sīriju šajā posmā ir ļoti skaidra. 24. novembrī plenārsēdē pieņemtajā rezolūcijā, EP deputāti aicināja nekavējoties pārtraukt bombardēšanu un uzbrukumus pret civiliedzīvotājiem. Viņi aicināja visas konfliktā iesaistītās puses nodrošināt humānās palīdzības piekļuvi visā valstī.

“Cilvēcības sabrukums”

Novembrī Eiropas Parlaments aicināja saukt pie atbildības starptautisko cilvēktiesību pārkāpējus. Arī šodienas debatēs šo problēmu pieminēja Eiropadomes pārstāvis Ivans Korčoks (Ivan Korčok). Uzrunājot Korčoka kungu, ALDE grupas priekšsēdētājs Gijs Verhofstads (Guy Verhofstadt) sacīja: “Ko jūs darīsiet šajā sakarā? Jūs to nosodāt, mēs visi to nosodām, bet jums ir iespēja rīkoties!”
Lai izbeigtu to, ko viņš sauc par “cilvēcības sabrukumu” Sīrijā, Verhofstads izcēla trīs lietas, kas nepieciešamas jau tagad: “Pamiers, brīva humānās palīdzības piegāde uz Alepo austrumu daļu un sarunas par politisku risinājumu.” Viņš arī piebilda: “Tiem, kas to nevēlas darīt, Eiropas Savienībai jāatbild ar sankcijām - pret Krieviju, Asada režīmu un Irānu.”

“Putina rokas ir klātas ar asinīm”

 Tāpat kā iepriekšējās debatēs, arī šajās vairāki runātāji kritizēja Krievijas lomu Sīrijas asinspirtī. EPP grupas priekšsēdētājs Manfreds Vebers norādīja: “Situācija Alepo varēja tā attīstīties tikai dēļ iesaistītajām krievu bumbām un kareivjiem. Putina rokas ir klātas ar asinīm un Eiropas Savienībai nepieciešams skaidri saprast, ka nomierināšana nav iespējama.” Arī S&D grupas priekšsēdētājs Džiani Pitella stingri nosodīja Krievijas lomu.

ENF grupas priekšsēdētāja vietnieks Mateo Salvini (Matteo Salvini) tomēr mudinaja deputātus koncentrēties uz ekstrēmistiem un ISIS nevis Krieviju: “Viņi domā, ka Putins ir tas, kura rokas ir klātas ar asinīm, viņi ignorē visur esošos ekstrēmistus.”
EFDD grupas deputāts Deivids Koburns (David Coburn) sniedza savu skaidrojumu par nestabilitāti Tuvajos Austrumos: “Tas ir tādēļ, ka Rietumi ir apdraudējuši arābu diktatorus. Īstie ienaidnieki ir nevis tādi cilvēki kā Asads, bet gan fundamentālistu teokrātija.”

Saharova balva

Vairāki Eiropas Parlamenta deputāti atsaucās arī uz Parlamenta Saharova balvu, kas 13. decembrī tika piešķirta divām Irākas jezīdu sievietēm - ISIS verdzības upuriem - Nadiai Muradai un Lamijai Adži Bašarai. ALDE grupas priekšsēdētājs Gijs Verhofstads teica: “Tās šausmas, kurām viņas gāja cauri, šobrīd notiek Alepo ielās, kur Asada cilvēki un Irānas šiītu kaujinieki iet no vienas mājas uz otru, nogalinot sievietes un bērnus.”
Tomēr GUE/NGL grupas deputāts Takis Hadžigeorgius sacīja, ka ar cilvēktiesību balvu vien nepietiek: “Ko mēs darām tādās zonās kā Sīrija? Mums jāpārvērš mūsu vārdi rīcībā un jārīkojas konstruktīvāk.”
Eiropas Savienība turpina sadarboties ar ANO un reģionālajiem partneriem par politisku risinājumu konflikta izbeigšanai. Situācija Sīrijā un Krievijas loma konfliktā tiks pārrunāta Eiropadomes samitā 15. decembrī.

Klikšķini šeit, lai uzzinātu vairāk par ES centieniem risināt Sīrijas konfliktu.