Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem, dzelzceļa kompānijas savus pakalpojumus ES vietējā pasažieru pārvadājumu tirgū varēs piedāvāt divos veidos.
Pirmkārt, pakāpeniski jāievieš prakse, ka valsts pasažieru dzelzceļa pakalpojumu sniedzējus izvēlas konkursa kārtā un konkursi ir atvērtu visiem ES dzelzceļa operatoriem.
Šāda procedūra tad aptvertu 2/3 pasažieru dzelzceļa pakalpojumu tirgus un gan uzlabotu klientu servisu, gan ietaupītu nodokļu maksātāju naudu.
Ja līgums tomēr tiktu piešķirts tiešā kārtā, jebkurā gadījumā pasažieriem jānodrošina pakalpojumu kvalitātes uzlabojumi. Šādos līgumos jābūt konkrētām snieguma prasībām (kā punktualitātei, pakalpojumu regularitātei, ripojošā sastāva kvalitātei un kapacitātei). Turklāt šādus tiešus līgumus varēs slēgt līdz konkrētam slieksnim.
Otrkārt, jebkurai dzelzceļa kompānijai jābūt pieejai ES pasažieru dzelzceļa tirgum. Tomēr dalībvalstis var ierobežot pieeju konkrētām līnijām, ja to atvēršana konkurencei rada bažas par pakalpojumu turpmāku nodrošināšanu, bet pirms tam nacionālajam regulatoram būs jāveic ekonomiskā analīze. Jāizvērtē arī iespējamie interešu konflikti, lai nodrošinātu, ka infrastruktūras operatori darbojas objektīvi un visiem pārvadātājiem ir vienlīdzīga pieeja sliedēm un stacijām.
Jaunie noteikumi arī uzsver, ka pārvadātājiem jāievēro sociālā un daba likumdošana, ko nosaka ES, nacionālie likumi vai kolektīvās vienošanās.
Spēkā stāšanās
Dzelzceļa kompānijas jaunus komercpakalpojumus vietējās līnijās varēs piedāvāt no 2020.gada 14.decembra.
Ar dažiem izņēmumiem konkursa princips pakalpojumu sniedzēju izvēlē būs spēkā no 2023.gada.