Plenārsesijas pārskats: Saharova balva, dzelzceļi, pamattiesības Eiropas Savienībā

Ziņa publicēta 21.12.2016
Islāma valsts vardarbību pārdzīvojušās Irākas jezīdu kopienas aktīvistes Nadia Murada un Lamija Adži Bašara decembra plenārsesijā saņēmušas Eiropas Parlamenta Saharova balvu par domas brīvību. Šī plenārsesija bija arī pēdējā, kuru pilnībā vada Martins Šulcs. EP deputāti pieņēma ziņojumu par pamattiesībām ES un atjaunināja Parlamenta iekšējos noteikumus, lai uzlabotu procedūras un pārredzamību. Lasi par svarīgāko, kas notika šajā plenārsesijā.


European Parliament - Plenary Session in a minute: December 2016 from European Parliament on Vimeo.


Nadia Murada un Lamija Adži Bašara, kuras izdzīvoja pēc Islāma valsts seksuālās paverdzināšanas un ir Irākas jezīdu kopienas aktīvistes, otrdien aizkustinošā ceremonijā saņēma Eiropas Parlamenta Saharova balvu par domas brīvību. Abas laureātes tika intervētas arī mūsu Facebook lapā.


Debatēs trešdien EP deputāti arī aicināja starptautisko sabiedrību panākt tūlītēju karadarbības pārtraukšanuAlepo, lai glābtu atlikušos pilsētas civiliedzīvotājus.


Jauns Parlamenta reglaments, lai uzlabotu pārredzamību un vienkāršotu darba praksi, tika apstiprināts plenārsēdē otrdien. Eirodeputātu finansiālo interešu deklarācijām jābūt detalizētākām un iespējamiem interešu konfliktiem - pārbaudītiem stingrāk.


Vīzu režīma atjaunošanas iespēja, ostas un vilcieni


Eiropas Parlamenta ceturtdien apstiprinātie jaunie noteikumi paredz ātrāku vīzu režīma atjaunošanu trešo valstu pilsoņiem. Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem ES var atjaunot vīzu režīmu ar trešo valsti, kas nozīmē, ka attiecīgās valsts iedzīvotājiem uz to brīdi atkal būs nepieciešama vīza ieceļošanai ES.


Savukārt trešdien EP deputāti atbalstīja noteikumus par ostu skaidrām lietošanas maksām un publisko atbalstu. Jaunajiem noteikumiem jāpadara ES ostas efektīvākas un pievilcīgākas ieguldītājiem un tie iekļauj prasību ostām skaidri uzrādīt saņemto publisko finansējumu un caurspīdīgāk atainot ostu pakalpojumu un infrastruktūras maksu noteikšanu. ES dalībvalstīm arī jānodrošina efektīva kārtība strīdu risināšanai.


Trešdien Eiropas Parlaments pieņēma arī noteikumus, kuru mērķis ir veicināt ceļošanu ar vilcienu Eiropā, palīdzot samazināt biļešu cenas, palielinot izvēles iespējas un uzlabojot servisu. Tiesību akti ir daļa no ceturtās ES dzelzceļa pakotnes.


Pamattiesības, zveja, Uzbekistāna


Vēstulē, ko politisko grupu līderu vārdā parakstīja Eiropas Parlamenta prezidents Martins Šulcs, tika brīdināts Eiropadomes prezidents Donalds Tusks un valstu valdības, lai nemēģina “novirzīt Parlamentu sekundārā pozīcijā Brexit sarunu procesā”, jo tas galu galā varētu novest pie “smagākā Brexit varianta un kļūt par kaitējumu visiem”.


"Beidziet kūdīt uz bailēm un naidu pret migrantiem un bēgļiem,” otrdienas rezolūcijā par pamattiesību situāciju ES norādīja Eiropas Parlaments. EP deputāti pauž bažas arī par bērnu aizsardzību tiešsaistē un tiesībām uz brīvu pārvietošanos.


Otrdien EP nobalsoja par aizliegumu sugu apdraudējumam, dziļjūras zveju zem 800 metriem un pienākumu aizsargāt trauslu jūras ekosistēmu, slēdzot atsevišķas dziļjūras zonas grunts zvejai.


Otrdien ES galveno iestāžu līderi, tostarp arī EP prezidents M. Šulcs parakstīja apņemšanos 2017. gadā veikt "būtisku progresu" tiesību aktos galvenajās politikas jomās, kā, piemēram, nodarbinātība, sociālā politika un migrācija.


Trešdien deputāti aicināja Uzbekistānu turpināt cīnīties pret piespiedu darbu, tostarp attiecībā arī uz studentiem kokvilnas saimniecībās, un balsoja iekļaut tekstilizstrādājumus 1999.gada ES un Uzbekistānas Partnerības un sadarbības nolīgumā (PSN).

Ats. : 20161209STO55361
Atjaunināts 
(
16-12-2016 - 12:59