Ziņojumā norādīts, ka paaugstinātā oglekļa dioksīda koncentrācija atmosfērā pēdējo 50 gadu laikā ir par 2° vairāk nekā citur paaugstinājusi Arktikas virsmas temperatūru, savukārt Arktikas jūras ledus ir samazinājies par 13,4% kopš 1981. gada. Deputāti norāda, ka tas var ietekmēt ne tikai pašu reģionu, bet arī ekosistēmu visā pasaulē, izraisot globālā jūras līmeņa celšanos.
Tā kā gāzes un naftas rezerves Arktikā var veidot līdz 25% no pasaules dabas resursiem, ziņojumā tiek uzsvērta arī pieaugošā konkurence Arktikas un tās dabas resursu piekļuvei.
EP deputāti arī norāda uz “pieaugošo Krievijas militāro spēku izvietojumu reģionā, bāzu veidošanu un atvēršanu no jauna, kā arī Krievijas militārā reģiona izveidi Arktikā”, uzsverot nepieciešamību izvairīties no šī reģiona militarizācijas.
Ziņojums aicina ES uzņemties stingrāku lomu īstenojot starptautiskās konvencijas, piemēram, Parīzes vienošanos.
“Nākotnē mums ir ļoti skaidri un stingri jāturas pie starptautiskajiem likumiem, kas skar arī Arktiku. Tas ir vienīgais veids, kā izvairīties no spriedzes palielināšanās šajā reģionā pieaugošās ekonomiskās intereses un konkurences dēļ,” teica līdzziņotājs Urmass Paet (ALDE, Igaunija).
Turpmākie soļi
Plānots, ka ziņojums tiks izskatīts plenārsēdē 2017. gada martā.