Eiropas parlamentārā nedēļa: kā cīnīties ar bezdarbu un nodrošināt visiem vienlīdzīgus ieguvumus no izaugsmes

Ziņa publicēta 25.02.2017
Neskatoties uz ekonomikas atveseļošanās pazīmēm, dažās Eiropas daļās bezdarba līmenis joprojām ir ārkārtīgi augsts. Ir palielinājušās investīcijas un ekonomika radījusi jaunas darba vietas, taču ne visi gūst vienlīdzīgu labumu no izaugsmes. Tiekoties ikgadējā Eiropas parlamentārajā nedēļā Briselē no 30. janvāra līdz 1. februārim, EP deputāti, viņu kolēģi no dalībvalstīm un augsta līmeņa Eiropas politikas veidotāji apspriedīs, kā veicināt izaugsmi un nostiprināt taisnīgumu vienotajā tirgū.

Konference sāksies pirmdien ar debatēm par ekonomiskās politikas prioritātēm 2017. gadā - strukturālajām reformām, investīcijām un atbildīgu fiskālo politiku. Pēc tam būs viedokļu apmaiņa par to, kā padarīt Eiropas ekonomisko un monetāro savienību stiprāku un efektīvāku. Sarunās piedalīsies Eiropas Parlamenta prezidents Antonio Tajani, Ekonomikas un Budžeta komiteju priekšsēdētāji Roberto Gualtieri (S&D, Itālija) un Jean Arthuis (ALDE, Francija), un komisāri Valdis Dombrovskis un Pierre Moscovici.


Godīga nodokļu iekasēšana, sociālās tiesības un elastīgs ES budžets

Otrdien Eiropas Parlamenta deputāti un viņu kolēģi no valstu parlamentiem koncentrēsies uz pasākumiem, lai cīnītos pret krāpšanos nodokļu jomā un izvairīšanos no nodokļu maksāšanas. Sekojiet līdzi mūsu rakstu sērijai nodokļu jomā un lasiet interviju ar Nobela balvas laureātu Joseph Stiglitz.

Parlamentārieši pievērsīsies aŗī sociālajām tiesībām. ES sociālā pīlāra ziņotāja Maria João Rodrigues intervijā norādīja, ka ES nedrīkst būt tikai ekonomiskās integrācijas projekts. Ja tā vēlas būt spējīga stāties pretim nākotnes izaicinājumiem, tai jāstiprina ES sociālā kohēzija.


Otrdien notiks arī debates par ES budžeta finansēšanu. Parlaments vēlas to padarīt vienkāršāku un elastīgāku. Vai ES mēroga nodokļi ir pareizais virziens? Lasiet mūsu interviju ar Alain Lamassoure, kurš bija Parlamenta pārstāvis augsta līmeņa grupā par ES pašu resursiem.


Kas ir Eiropas pusgads?

Eiropas pusgads jeb semestris ir ES dalībvalstu ekonomikas politikas koordinēšana. Katrs Eiropas pusgada cikls sākas ar Eiropas Komisijas publicēto Gada izaugsmes pētījumu (GIP), kurā tiek izklāstītas vispārējās ekonomikas prioritātes Eiropas Savienībā un sniegtas politiskas norādes dalībvalstīm nākamajam gadam.

Izaugsmes pētījumā identificētas valstis, kuras pakļautas riskam, un sniegti konkrētām valstīm adresēti ieteikumi. Kad šie ieteikumi tikuši apstiprināti ES līmenī, dalībvalstīm tie jāņem vērā, veidojot savas valsts nākamā gada budžetu. Ieteikumi var atstāt tālejošas sekas uz valsts nodokļiem, darba tirgu, bezdarbnieku pabalstiem un pensijām.

Ats. : 20170127STO60006