Atklājot debates, Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Antonio Tajāni aicināja Turciju respektēt pamattiesības, vienu no Eiropas stūrakmeņiem. Viņš uzsvēra, ka “Eiropa nav islamofobisks kontinents, un tā neaizver durvis Turcijas cilvēkiem.”
Daudzi EP deputāti pauda satraukumu par neseno Turcijas referendumu, kurā tika atbalstīts priekšlikums paplašināt prezidenta pilnvaras, dēvējot to par negodīgu. Viņi uzskata, ka pienācis laiks pārskatīt ES – Turcijas attiecības un atšķirt tajās jaunu lappusi.
Vairāki EP deputāti apšaubīja Turcijas spēju jebkad kļūt par pilntiesīgu ES dalībvalstis, bet citi norādīja, ka pietiktu ar iestāšanās sarunu iesaldēšanu, dodot Turcijai iespēju mainīt uzņemto kursu.
Izvērsta muitas savienība, vairāk tirdzniecības, studentu apmaiņa un sadarbība drošības un migrācijas jautājumos bija dažas no EP deputātu piedāvātajām iespējām attiecību turpinājumam. Vairāki deputāti iestājās par atbalsta saglabāšanu demokrātiskajiem spēkiem Turcijā, norādot, ka miljoniem turku vēlas savu valsti redzēt kā daļu no ES.
Nākamie soļi
Eiropas Parlamenta Ārlietu komiteja 2. maijā uzsāks debates par ikgadējo Turcijas progresa rezolūciju. Rezolūcijas projektā par 2016. gadu (ziņotāja Kati Piri (S&D, NL)) ES aicināta “apturēt pievienošanās sarunas ar Turciju, ja grozījumi konstitūcijā tiek īstenoti negrozītā veidā”.
Debašu ierakstu iespējams noskatīties šeit.