Daudzi EP deputāti norādīja, ka jaunais izglītības likums ir uzbrukums akadēmiskajai neatkarībai, bet stingrāks NVO regulējums - mēģinājums apklusināt kritiskas balsis.
Vairāki deputāti norādīja, ka ES pasīvi noskatījusies demokrātijas vājināšanā Ungārijā, un aicināja spert bargākus soļus. Citi aizstāvēja Ungārijas rīcību, norādot, ka pilsoniskai sabiedrībai nepieciešami noteikumi un dalībvalstīm ir tiesības regulēt izglītību. Ungārijai uzbrūk tāpēc, ka tā neatbalsta atvērtas robežas un multikulturālisma ideoloģiju, viņi norādīja.
Eiropas Komisijas priekšsēdētāja pirmais vietnieks Franss Timmermanss sacīja, ka jaunā izglītības likuma analīze apliecinājusi tā nesaderību ar ES tiesībām, tāpēc nolemts uzsākt pārkāpuma procedūru. Viņš kritizēja Ungārijas valdības veikto aptauju, norādot, ka tā izsaka “nepatiesus apgalvojumus” par ES nodomiem.
Ungārijas Ministru prezidents Viktors Orbans sacīja, ka nav pamata viņa vadītajai valdībai pārmest vēlmi slēgt Centrāleiropas Universitāti, savukārt aptauju viņš raksturoja kā demokrātisku instrumentu. NVO likuma paraugs ir ASV regulējums, viņš piebilda. “Mēs vēlētos mainīt ES, bet Ungārija ir neapšaubāmi uzticīga Eiropai,” viņš teica.