Eiropadomes priekšsēdētājs Donalds Tusks iepazīstināja EP deputātus ar 29.aprīlī dalībvalstu apstiprinātajām pamatnostādnēm Brexit sarunās. Viņš pauda gandarījumu par pamatnostādņu atbilstību Parlamenta noteiktajām “sarkanajām līnijām”. Detalizētas sarunu pilnvaras tiks sagatavotas apstiprināšanai 22.maija Padomes sanāksmē, norādīja Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans-Klods Junkers.
Līdzīgi Brexit sarunu vadītājam Mišelam Barnjē, vairums EP deputātu uzsvēra ES institūciju un 27 dalībvalstu vienotību un apņēmību kopīgi strādāt, lai panāktu līdzsvarotu nolīgumu.
Debatēs liela uzmanība tika pievērsta M.Barnjē uzskaitītajiem gaidāmo sarunu pamatprincipiem:
M.Barnjē uzsvēra caurredzamu sarunu nozīmi. Sarunas sāksies pēc vēlēšanām, kas Apvienotajā Karalistē paredzētas 8. jūnijā.
EP deputāti uzsvēra vienotības un savstarpējas paļāvības nozīmi, lai līdztekus sarunām par Apvienotās Karalistes “sakārtotu izstāšanos” varētu veikt ES reformu iedzīvotāju labā.
Brexit balsojuma iznākumam un populisma uzplūdiem vairākās valstīs, īpaši Francijā un Nīderlandē, būtu jākļūst par mācību Eiropas līderiem, norādīja daudzi deputāti. Atzinīgi vērtējot proeiropeisku spēku panākumus vēlēšanās, vairāki EP deputāti tomēr aicināja neieslīgt pašapmierinātībā, jo “populisms un nacionālisms nav miruši”. Uzklausīt pilsoņus un ņemt vērā viņu vajadzības, veidojot ES nākotni, tagad ir svarīgāk nekā jebkad. Sociālie un vides jautājumi globalizētā pasaulē, tehnoloģisko izaicinājumu radītas darba tirgus pārmaiņas, nodokļi un Eiropas pilsoņu drošība ir jautājumi, kam jāpievērš īpaša uzmanība, sacīja EP deputāti.
Atsevišķo runātāju ziņojumi debatēs
Debates: trešdien, 17.maijā
Procedūra: Eiropadomes un Komisijas paziņojumi
#euco, #Brexit @eucopresident