Pamattiesības Ungārijā: EP deputāti aicina uzsākt 7. panta procedūru

Ziņa publicēta 19.05.2017
Situācija Ungārijā ir pietiekams iemesls uzsākt procedūru, kas var izraisīt sankciju piemērošanu valstij, EP deputāti norāda trešdien pieņemtā rezolūcijā.

  • EP deputāti saskata ievērojamu situācijas pasliktināšanos demokrātijas un tiesiskuma jomā
  • Pretrunīgie likumi jāaptur vai jāatsauc
  • ES fondu izmantošana Ungārijā jāpakļauj uzraudzībai

Noslēdzot iepriekšējās plenārsēdes debates, EP deputāti uzskata, ka situācija pamattiesību jomā Ungārijā ir pietiekams iemesls uzsākt formālu procedūru un pārliecināties, vai pastāv “droša varbūtība”, ka dalībvalsts varētu nopietni pārkāpt ES vērtības.

Rezolūcija aicina

  • Uzsākt Līguma par Eiropas Savienību 7. panta 1. punktā paredzēto procedūru. EP deputāti uzdod Pilsoņu brīvību, tieslietu un iekšlietu komitejai (LIBE) sagatavot oficiālu rezolūciju balsojumam plenārsēdē
  • Ungārijas valdību atsaukt likumus, kas paredz bargākus noteikumus patvēruma meklētājiem un nevalstiskajām organizācijām. Tāpat deputāti aicina panākt vienošanos ar ASV varas iestādēm, lai ļautu Centrāleiropas Universitātei Budapeštā turpināt darbu kā neatkarīgai institūcijai
  • Eiropas Komisiju stingri uzraudzīt ES fondu izmantošanu Ungārijā

Pārbaudījums ES

 

Pēdējā laika notikumi Ungārijā ievērojami pasliktinājuši situāciju tiesiskuma, demokrātijas un pamattiesību jomā. Tas ir pārbaudījums ES spējām aizsargāt pamatvērtības, uzskata EP deputāti. Viņi arī atkārtoti uzsvēra 2016.gada 25. oktobra rezolūcijā pausto nepieciešamību izstrādāt mehānismu ES pamatvērtību aizsargāšanai.

Rezolūcija tika apstiprināta ar 393 balsīm pret 221, bet 64 deputāti atturējās.

Pamatinformācija

Līguma par Eiropas Savienību 7. pants nodrošina mehānismu, kas ļauj novērst pamattiesību neievērošanu. Saskaņā ar panta 1.punktu Padome var konstatēt, ka ir droša varbūtība, ka kāda dalībvalsts varētu nopietni pārkāpt ES vērtības. Lai risku novērstu, Padome dalībvalstij sniedz ieteikumus. Šo procedūru var uzsākt pēc vienas trešdaļas dalībvalstu, Parlamenta vai Komisijas priekšlikuma. Padomei lēmums jāpieņem ar 4/5 balsu vairākumu, pirms tam saņemot Parlamenta piekrišanu. Parlaments savukārt savu piekrišanu var sniegt ar 2/3 balsu vairākumu, balsojumā piedaloties vismaz pusei deputātu.

Nākamais solis noteikts 7. panta 2. punktā, kas paredz mehānismu ES pamattiesību pārkāpuma konstatēšanai. Padome pēc trešdaļas dalībvalstu vai Komisijas priekšlikuma var konstatēt, ka dalībvalsts patiešām pārkāpusi ES pamatvērtības. Šo lēmumu Padomei jāpieņem vienbalsīgi, un tam nepieciešama Parlamenta piekrišana. 7. panta 3. punkts nosaka sankciju piemērošanu, piemēram, uz laiku atņemot balsstiesības Padomē.

Ats. : 20170511IPR74350
Atjaunināts (18-05-2017 - 09:36)
 

Kontakti