Eiropas Parlaments: Tiesiskums Maltā jāuzrauga ciešāk

Ziņa publicēta 17.11.2017
Maltai jāstiprina tiesiskums, un Eiropas Komisijai cieši jāseko situācijai valstī, lai nodrošinātu objektīvu tiesībaizsardzību, uzskata Eiropas Parlamenta (EP) deputāti.

  • Eiropas Komisijai ar Maltu jāuzsāk “dialogs par tiesiskumu”;
  • Nepietiekama vēršanās pret naudas atmazgāšanu un korupciju, bezatbildīga pilsonības piešķiršana;
  • Žurnālistes Dafnes Karuanas Galicijas slepkavības izmeklēšanā pilnvērtīgi jāiesaista Eiropols.

Rezolūcija, kuru trešdien atbalstīja ievērojams EP deputātu vairākums, aicina Eiropas Komisiju “uzsākt dialogu ar Maltas valdību par tiesiskumu Maltā”. Komisijai arī uzdots pārliecināties, vai Malta ievēro noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas un banku darbības noteikumus.

Rezolūcijā norādīts, ka Maltas tiesībaizsardzības iestāžu un tiesu neatkarību var negatīvi ietekmēt privātpersonu intereses lēmumu pieņemšanas procedūrās. Deputāti arī vēlas, lai tiktu publiskota informācija par Maltas pilsonības tirdzniecību trešo valstu pilsoņiem. Rezolūcijā arī aicināts veikt žurnālistes Dafnes Karuanas Galicijas slepkavības starptautisku izmeklēšanu, procesā pilnvērtīgi iesaistot arī Eiropolu.

Situācijas pasliktināšanās Maltā

Eiropola, organizācijas “Reportieri bez robežām” un EP “Panamas dokumentu” izpētes komitejas ziņojumos secināts, ka pēdējā laika notikumi raisa nopietnas bažas par Maltas pārvaldību un noziedzīgām darbībām, kuras sekmējis sistēmisks pārvaldes vājums.

Rezolūcijā īpaši norādīts uz Maltas pieticīgajiem panākumiem cīņā ar korupciju un naudas atmazgāšanu, kā arī nepietiekamo rīcību, stiprinot banku uzraudzību. Kā iemesli minēti policijas veiktu izmeklēšanu trūkums un Finanšu izlūkošanas un analīzes vienības (FIAU) pakļaušana politiskam spiedienam.

Rezolūcijā arī teikts, ka FIAU ziņojumos un Panamas dokumentos minētās personas turpina darbu valdība. Deputāti aicina Maltas policijas vadītāju uzsākt izmeklēšanas procedūras, kā arī pārbaudīt publiski kritizētās “Pilatus” bankas licencēšanas procesus. Tāpat būtu jāizmeklē Maltas pilsonības programmā iesaistītā un Panamas dokumentos minēta konsultāciju uzņēmuma “Nexia BT” darbība.

Pilsonība par naudu – vajadzīgs vairāk skaidrības

Rezolūcijā apšaubīta prakse par naudu piešķirt ES pilsonību, un Eiropas Komisija aicināta uzraudzīt šo programmu īstenošanu. Maltas gadījumā izskanējušas aizdomas par korupciju, un valdība aicināta atklāt informāciju par personām, kas iegādājušās pilsonību, kā arī izskaidrot, kā tiek pārbaudīts, vai šīs personas pirms darījuma vismaz gadu dzīvojušas Maltā.

Papildu informācija

Pieņemtais teksts būs pieejams šeit (15.11.2017)

http://www.europarl.europa.eu/plenary/lv/texts-adopted.html

Debašu videoieraksts (14.11.2017)

http://www.europarl.europa.eu/ep-live/en/plenary/video?debate=1510668094703

Paziņojums presei par debatēm (14.11.2017)

http://www.europarl.europa.eu/news/lv/press-room/20171114IPR88069/malta-s-rule-of-law-in-parliament-spotlight

Audiovizuālie materiāli no ceremonijas, kuras laikā EP preses konferenču zāle pārdēvēta Dafnes Karuanas Galicijas vārdā

http://audiovisual.europarl.europa.eu/video/I146294/inauguration-ocaruana-galizia-press-room-tajani

 .

Plašākai informācijai

Signe Znotiņa-Znota,

Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā

Tālr.: + 371 26440185

signe.znotina-znota@europarl.europa.eu