ES dalībvalstu varas iestādēm būs plašākas pilnvaras atklāt un apturēt patērētāju tiesību pārkāpumus tiešsaistē. Grozītā regula par sadarbību patērētāju tiesību aizsardzības jomā arī ļaus saskaņotāk rīkoties ES mērogā.
Jaunie noteikumi novērsīs trūkumus, ko rada atšķirīgie patērētāju aizsardzības mehānismi. Saskaņā ar regulu valstu iestādēm cita starpā būs jābūt šādām pilnvarām:
Novērst izplatītus pārkāpumus
Eiropas Komisija koordinēs rīcību gadījumos, kad pārkāpums nodara vai varētu nodarīt kaitējumu patērētājiem vismaz divās trešdaļās dalībvalstu, skarot vismaz divas trešdaļas ES iedzīvotāju.
Viena no Parlamenta prasībām sarunās ar ES Padomi bija pēc iespējas plašāka patērētāju organizāciju iesaiste. Tā kā šādām organizācijām informācija bieži ir pieejama agrāk nekā varas iestādēm, tās spēlēs būtisku lomu, ziņojot par iespējamiem pārkāpumiem.
Citāts
EP ziņotāja Olga Sehnalová (S&D, Čehija) sacīja: “Jaunie noteikumi stiprinās un uzlabos visu patērētāju tiesību aizsardzībā iesaistīto pušu sadarbību, padarot vieglāku uzraudzību un pārrobežu pārkāpumu novēršanu. Valstu varas iestādes, Eiropas Komisijas un patērētāju organizācijas, rīkojoties kopā, radīs efektīvu mehānismu cīņai ar negodīgiem tirgotājiem kā tiešsaistē, tā bezsaistē.”
Nākamie soļi
Likumprojekts, kuru Parlaments apstiprināja ar 591 balsi pret 80, 15 deputātiem atturoties, vēl jāapstiprina ES Padomei. Regula būs jāpiemēro 24 mēnešus pēc stāšanās spēkā.
Fakti
Līdzšinējā prakse, pret kuru būtu jāvēršas jaunajiem ES noteikumiem:
Papildu informācija
Plenārsēdes debašu videoieraksts (14.11.2017)
Materiāli par dažādām tēmām: Consumer Protection Cooperation (CPC) regulation (angļu valodā)
EP Izpētes dienests: Consumer protection cooperation (angļu valodā)
Plašākai informācijai
Signe Znotiņa-Znota,
Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā
Tālr.: + 371 26440185