ES nepieciešama plaša ilgtermiņa stratēģija bišu veselības uzlabošanai un populācijas atjaunošanai, teikts rezolūcijā, ko EP ceturtdien apstiprināja ar 560 balsīm pret 27, 28 deputātiem atturoties.
Lai to panāktu, deputātu aicina:
Atbalsts biškopjiem un biškopības produktu popularizēšana
ES būtu jāpalielina nacionālo biškopības programmu budžets par 50% un jāizveido atsevišķs mehānisms biškopju atbalstam ES lauksaimniecības politikā pēc 2020. gada, norāda deputāti. Viņi arī rosina kompensēt bišu saimju bojāejas radītos zaudējumus.
ES dalībvalstīm vajadzētu aktīvāk informēt sabiedrību – īpaši bērnus – par medus pozitīvo ietekmi uz veselību un biškopības produktu terapeitisko lietojumu.
Apturēt viltota medus importu
Lai nodrošinātu importētā medus atbilstību ES standartiem, deputāti aicina saskaņot veterinārās robežpārbaudes un pārbaudes iekšējā tirgū, testēt importēto medu un pastiprināt izsekojamības prasības attiecība uz medu. Eiropas Komisijai vajadzētu izstrādāt efektīvas laboratorijas analīžu procedūras, bet dalībvalstīm – stingrāk sodīt pārkāpējus. Sarunās par tirdzniecības līgumiem medus un citi biškopības produkti būtu jāuzskata par “paaugstināta riska produktiem”, tāpēc deputāti aicina Komisiju šos produktus potenciāli izslēgt no brīvās tirdzniecības sarunām.
Citāts: “Mums jādara viss iespējamais, lai aizsargātu medu un bites. 76% pārtikas ražošanas Eiropā ir atkarīga no apputeksnēšanas, tāpēc bites ir nepieciešamas mūsu pārtikas drošībai. Parlaments šodien nācis klajā ar izdzīvošanas stratēģiju bitēm un biškopjiem, kā arī plānu atteikties no maldinošajām un tāpēc nepieņemamajām “ES un ne-ES medus maisījums” etiķetēm, to vietā ieviešot skaidras norādes par medus izcelsmi. Tagad jārīkojas Eiropas Komisijai un dalībvalstīm, īstenojot mūsu priekšlikumus,” sacīja EP ziņotājs Norbert Erdős (EPP, Ungārija).
Pamatinformācija
Plašākai informācijai
Signe Znotiņa-Znota,
Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā
Tālr.: + 371 26440185