“Nespējot panākt mūsu izstrādāto noteikumu ievērošanu, tiek grauta uzticēšanās kopējai zivsaimniecības politikai kopumā, lai cik pareiza tā arī nebūtu. Nu mūsu rīcībā ir visaptveroša kontroles un noteikumu izpildes sistēma, un es ceru, ka tagad ES zvejas noteikumu ievērošana ievērojami uzlabosies. Mēs nedrīkstam pieļaut, ka pat pavisam nedaudzi zvejnieki ignorē noteikumus un paliek nesodīti. Tas ne tikai ir netaisnīgi, bet arī apgrūtina resursu saglabāšanas centienus, kropļo tirgu, radot negodīgu konkurenci, nāk par sliktu likumpaklausīgiem zvejniekiem un izposta atbilstības ciklu, un — pats galvenais — iznīcina zivju krājumus,” teica jūrlietu un zivsaimniecības komisāre Marija Damanaki.
Īstenošanas noteikumu pieņemšana bija nepieciešama, lai 2010. gada Kontroles regula būtu pilnībā piemērojama. Jaunie noteikumi:
- nodrošina kontroli “no zvejas tīkla līdz šķīvim”, aptverot visus piegādes ķēdes posmus; izsekojamības sistēma ļauj inspektoriem konstatēt pārkāpumus ikvienā ķēdes posmā;
- ievieš konkrētus mehānismus, lai nodrošinātu vienlīdzīgus konkurences apstākļus zvejniekiem, citiem tirgus dalībniekiem un dalībvalstīm. Sankcijas ir saskaņotas, un jaunā punktu sistēma garantē to, ka smagi pārkāpumi visās dalībvalstīs tiek sodīti vienādi;
- ir būtisks solis ceļā uz vienkāršošanu, jo visi noteikumi, kas piemērojami ES zvejas kontroles jomā un kuri līdz šim bija izkaisīti pa daudziem dažādiem juridiskajiem instrumentiem, tagad ir apvienoti vienā dokumentā;
- paredz jauno tehnoloģiju plašu izmantošanu, kas, no vienas puses, samazina tirgus dalībnieku un iestāžu administratīvās izmaksas, un, no otras puses, atvieglo datu pārbaudes, tādējādi paaugstinot efektivitāti.
Turklāt jaunajā regulā ir sīki aprakstīti mehānismi, kurus Komisija var izmantot, lai nodrošinātu to, ka dalībvalstis ievēro noteikumus: lielākas pilnvaras veikt verifikāciju, neatkarīgas inspekcijas un revīziju, administratīvas izmeklēšanas, apturēt vai anulēt ES līdzekļu izmaksāšanu un samazināt kvotas un zvejas piepūli, ja dalībvalsts kontroles sistēma ir acīmredzami neefektīva.
Lai atvieglotu īstenošanu, Komisija sniedz dalībvalstīm finansiālu palīdzību, līdzfinansējot konkrētu veidu projektus, jo īpaši tādus, kuru galvenais temats ir jaunās tehnoloģijas.
Vispārīga informācija
Zivsaimniecības noteikumus un kontroles sistēmas pieņem ES līmenī, taču tās ievieš un izpilda ES dalībvalstu iestādes un inspektori.
Tikko pieņemtā īstenošanas regula ir posms, ar ko noslēdzas visaptveroša ES zivsaimniecības kontroles politikas reforma, kura aizsākās 2008. gadā. Jaunā sistēma balstās uz trim pīlāriem: regulu par cīņu pret nelegālu zveju, ar kuru nodrošina to, ka visi ES importētie vai no tās eksportētie zvejas produkti pilnībā atbilst visiem attiecīgajiem saglabāšanas un pārvaldības pasākumiem, regulu par zvejas atļaujām, ar kuru ir izveidota sistēma, lai ES operatori varētu saņemt licences zvejai ārpus ES ūdeņiem un ārvalstu operatori — zvejai ES ūdeņos, un galveno Kontroles regulu, ar kuru izveido pilnīgi jaunu tiesisko regulējumu kopējās zivsaimniecības politikas kontrolei un noteikumu izpildei.
Vairāk informācijas
http://ec.europa.eu/fisheries/cfp/control/index_lv.htm
http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/damanaki/index_en.htm