Lai aizsargātu ES darbavietas un rūpniecību, importam par dempinga cenām vai subsidētam importam no trešām valstīm varēs piemērot augstākas muitas nodevas. Neformāla vienošanās ar dalībvalstu pārstāvjiem par noteikumiem tika panākta pagājušā gada decembrī, bet trešdien tā tika apstiprināta EP balsojumā.
Atjauninātā regula papildinās nesen apstiprinātos antidempinga noteikumus. To mērķis ir pasargāt ES darbavietas un uzņēmumus no negodīgas tirdzniecības prakses, kādu īsteno valstis, kas pārmērīgi iejaucas ekonomikas darbībā.
Kādi ir būtiskākie uzlabojumi?
Citāti
“Šis jau sen nepieciešamais atjauninājums ļaus mums veidot nākotnes vajadzībām atbilstošu tirdzniecības aizsardzības sistēmu. Eiropas ražotāji saskaras ar negodīgu tirdzniecības praksi dažādās formās. Mēs sniedzam Eiropas rūpniecībai instrumentus, kas ļaus pasargāt darbavietas Eiropā un nodrošināt godīgu tirdzniecību,” sacīja Starptautiskās tirdzniecības komitejas priekšsēdētājs Bernd Lange (S&D, Vācija)
“Šī ir vērienīgākā ES tirdzniecības aizsardzības instrumentu reforma pēdējo 23 gadu laikā. Tagad mēs varam nodrošināt mūsu instrumentu atbilstību 21. gadsimta tirdzniecībai. ES ir jāiestājas par brīvu un noteikumos balstītu tirdzniecību, un šis ir nozīmīgs rīks, kas ļaus saglabāt mūsu ekonomikas atvērtību”, teica EP ziņotājs Christopher Fjellner (EPP, Zviedrija).
Nākamie soļi
Jaunais likums stāsies spēkā dienu pēc tā publicēšanas ES Oficiālajā vēstnesī - paredzams, ka tas notiks jūnija pirmajā pusē.
Pamatinformācija
ES atjaunina 1995. gadā apstiprināto tirdzniecības aizsardzības regulu, lai tā ņemtu vērā izmaiņas ES uzņēmumu, darba ņēmēju un patērētāju vajadzībās.
Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem ES varēs piemērot augstākas muitas nodevas importam par dempinga cenām vai subsidētam importam, stingrāk interpretējot tā dēvēto “mazākā nodokļa noteikumu”. Tas varas iestādēm ļauj piemērot zemākas nodevas, ja tiek uzskatīts, ka tās ir pietiekamas, lai novērstu mākslīgi palētināta importa radīto kaitējumu. Aprēķinot muitas nodevas, tiktu ņemts vērā arī Eiropas uzņēmumu “minimālās peļņas rādītājs”.
Eiropas Parlaments savu pozīciju sarunām ar dalībvalstīm apstiprināja jau 2014. gada februārī, bet ES Padomei vajadzēja vairāk nekā trīs gadus, lai vienotos par savu nostāju. Eiropas Komisija ar likumdošanas piedāvājumu bija nākusi klajā 2013. gadā.
Papildu informācija
Plašākai informācijai
Signe Znotiņa-Znota,
Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā
Tālr.: + 371 26440185