ES lauksaimniecības politikas nākotne: EP deputāti iestājas par modernizāciju un pietiekamu finansējumu

Ziņa publicēta 01.06.2018
ES lauksaimniecības politikai pēc 2020. gada jābūt vienkāršākai, ilgtspējīgākai, kā arī pietiekami finansētai un patiesi kopējai, uzskata EP deputāti.

EP trešdien ar 468 balsīm pret 123, 89 deputātiem atturoties, vienojās par savām Kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) reformas prioritātēm.

Vairāk elastības, “nē” renacionalizācijai

Dalībvalstīm jādod iespēja pielāgot KLP savām vajadzībām, norāda deputāti. Vienlaikus viņi noraida KLP “renacionalizāciju”, norādot, ka tā kropļotu konkurenci vienotajā tirgū.

Deputāti uzsver, ka KLP jābūt balstītai kopīgu ES noteikumu, mērķu, rādītāju un pārbaužu kopumā. Ņemot vērā šos nosacījumus, dalībvalstis varētu izstrādāt savas nacionālās stratēģijas.

Lauksaimniecības standartiem visās ES valstīs jābūt vienlīdz augstiem, un, tos neievērojot, būtu piemērojami līdzvērtīgi sodi.

Moderna politika, pietiekams un taisnīgi sadalīts finansējums

KLP nākotnē būtu jāpadara ES zemnieku saimniecības ekoloģiski ilgtspējīgākas un jāstiprina inovācijas un pētniecība, tomēr tās galvenajam uzdevumam jābūt augstas kvalitātes pārtikas nodrošināšanai ES iedzīvotājiem par pieņemamu cenu, norāda deputāti. Tādēļ viņi uzskata, ka politikas finansējums būtu jāsaglabā vismaz pašreizējā līmenī.

Citas EP prioritātes:

  • tiešie maksājumi arī turpmāk pilnībā finansējami no ES budžeta;
  • mazāk birokrātijas, īstenojot “zaļināšanas pasākumus”, koncentrēties uz sasniedzamajiem rezultātiem;
  • jauna metode tiešo maksājumu aprēķināšanai, vairāk atbalsta sniedzot tiem lauksaimniekiem, kas rada papildu sabiedrisko labumu;
  • efektīvāka atbalsta nodrošināšana reāliem lauksaimniekiem;
  • taisnīgāka ES līdzekļu sadale starp dalībvalstīm, ņemot vērā ražošanas izmaksu atšķirības un pirktspēju;
  • mazāk naudas lielajām saimniecībām, ES mēroga maksājumu griesti;
  • vairāk naudas lauku vides attīstībai, nepiekrītot Komisijas piedāvātajam līdzekļu samazinājumam par 25%;
  • vairāk atbalsta gados jauniem lauksaimniekiem un cilvēkiem, kas izlēmuši pievērsties nozarei, kā arī tirgus nestabilitātes skartajiem lauksaimniekiem;
  • atsevišķu lauksaimniecības sektoru izslēgšana no tirdzniecības sarunām ar citām valstīm;
  • plašākas iespējas ES atbalstu papildināt ar dalībvalstu atbalstu.

Citāts: “Mums nepieciešami vērienīgi ES lauksaimniecības politikas mērķi. Mums jāgarantē droša augstas kvalitātes pārtikas piegāde ES iedzīvotājiem, labāk jāatbalsta gados jauni lauksaimnieki un ģimenes saimniecības, jāstiprina mūsu zemnieku konkurētspēja. Tas sasniedzams tikai tad, ja KLP arī turpmāk būs patiešām kopēja un pietiekami finansēta nozare. Mēs cīnīsimies par šo mērķu sasniegšanu nākamajā KLP reformā,” sacīja EP ziņotājs Herbert Dorfmann (EPP, Itālija).

Nākamie soļi: Rezolūcija ir EP atbilde uz Eiropas Komisijas ziņojumu par ES lauksaimniecības politikas nākotni. Paredzams, ka Komisija ar likumdošanas priekšlikumu nāks klajā piektdien, 1. jūnijā. Par KLP nākotni, kas ir cieši saistīta ar ES daudzgadu budžetu, lems EP un dalībvalstu pārstāvji ES Padomē.

Papildu informācija

Pieņemtais teksts būs pieejams šeit (30.05.2018)
Debašu videoieraksts (28.05.2018)
Procedūras dokumentācija - KLP reforma
ES faktu lapas: virzībā uz kopējo lauksaimniecības politiku pēc 2020. gada (2018. gada aprīlis)
EP Izpētes dienests: Common Agricultural Policy - EU added value in action (2018. gada janvāris, angļu valodā)
Bezmaksas foro, video un audiomateriāli

Plašākai informācijai

Signe Znotiņa-Znota,

Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā

Tālr.: + 371 26440185

E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu

 
Informācija no: http://www.europarl.europa.eu/latvia/lv/jaunumi/2018/maija_jaunumi_2018/kopeja_lauksaimniecibas_politika.html