Trešdien Eiropas Parlaments ar 409 balsīm pret 213, 61 deputātam atturoties, pieņēma Eiropas Komisijas 2.maija priekšlikumi daudzgadu budžeta izdevumiem un ieņēmumu reformai.
EP deputāti norāda, ka Komisijas aprēķinos nav pilnā mēra atspoguļots finansējuma samazinājums reģionu attīstībai un lauksaimniekiem.
Saskaņā ar EP aprēķiniem šīs nozares zaudētu attiecīgi 10% un 15%, nevis “aptuveni 5%”, kā aplēsusi Komisija. Deputāti atkārtoti norāda, ka finansējums lauksaimniecībai un kohēzijas politikai būtu saglabājams vismaz pašreizēja līmenī.
Līdzīgi arī Komisijas pieteiktais finansējuma palielinājums pētniecībai vai izglītības programmai Erasmus+ ir mazāks, nekā sākotnēji izziņots.
EP aicina trīskāršot Erasmus+ finansējumu, dubultot mazajiem un vidējiem uzņēmumiem un jauniešu bezdarba mazināšanai atvēlētos līdzekļus, kā arī par vismaz 50% palielināt pētniecībai paredzēto finansējumu. Papildu līdzekļi nepieciešami arī drošības un migrācijas jautājumu risināšanai, kā arī ārējām attiecībām.
Pašu resursi
EP deputāti atbalsta Komisijas piedāvājumu noteikt jaunus ES budžeta ieņēmumu avotus jeb “pašu resursus”, papildinot budžetu ar uzņēmumu ienākuma nodokļa ieņēmumiem, plastmasas nodokli un ES emisijas kvotu tirdzniecības sistēmas nestajiem ienākumiem un vienlaikus samazinot valstu veiktos maksājumus.
Eiropas Parlaments arī atkārtoti norādījis, ka budžeta ieņēmumu un izdevumu daļas apspriežamas vienotā paketē, un “vienošanās par daudzgadu budžetu nebūs iespējama, nepanākot progresu saunās par pašu resursiem”.
Pamatinformācija
Šī rezolūcija papildina Eiropas Parlamenta nostāju, kas izklāstīta divās 14. martā pieņemtās rezolūcijās par budžeta pēc 2020. gada.
Daudzgadu budžeta pieņemšanai nepieciešama Eiropas Parlamenta piekrišana.
Plašākai informācijai
Signe Znotiņa-Znota,
Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā
Tālr.: + 371 26440185